Aydın Barosu
Çarşamba, 20 Şubat 2019 16:13

65 BARONUN ORTAK BASIN AÇIKLAMASIDIR

 

 

 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

               Gözaltında bulundukları sırada işkence ve fena muameleye uğradıkları ifade tutanakları ve doktor raporları ile ortaya konan çocuklar dolayısıyla Van Barosu tarafından ilgililer hakkında 16.02.2019 tarihinde Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Suç duyurusu öncesinde gözaltında bulunan çocukların işkence ve kötü muameleye uğradıkları duyumu alınması üzerine Van Baro Başkanı ve Yönetimi, İnsan Hakları ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanları ve üyeleriyle birlikte Çocuk Şube Müdürlüğü’ne gitmiştir. İşkence ve kötü muameleye tabi tutulduklarını söyleyen çocuklarla görüşülmüş, yapılan gözlemlerde çocukların vahim nitelikte yaralandıkları, işkence ve kötü muameleye tabi tutuldukları görülmüş, doktor raporlarına da yansıyan bu hususlar aynı zamanda tutanağa da bağlanmıştır.

               İş bu gözaltında işkence ve fena muamele iddialarının kamuoyu ile paylaşılması sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 19.02.2019 tarihinde konuyla ilgili basın açıklaması yapılmış ve Van Barosu ile ilgili avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmiştir. 1136 sayılı Avukatlık kanunun 76. Maddesi Barolara “İnsan haklarını savunmak ve korumak” görevini vermiştir. Van Barosu tam olarak da Avukatlık Kanunu’nun kendilerine görev olarak yüklediği insan haklarını savunmak ve korumak adına hareket etmiştir. Gözaltındaki çocuklarla görüşülmüş, çocukların beyanları tutanağa bağlanmış, çocukların savcılık ifadelerinde de bu hususları belirtmeleri ve doktor raporlarının da bunu teyit etmesi üzerine sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Dolayısıyla gözaltında işkence ve fena muamele nedeniyle sorumlu emniyet personelleri hakkında derhal soruşturma açılması ve bu konuda açıklama yapılması gerekirken iş bu işkence ve fena muamelenin ortaya çıkarılmasında etkin rol oynayan Baro ve avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasının kabul edilir bir tarafı bulunmamaktadır.

               Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin İşkence yasağı başlıklı 3. Maddesinde belirtildiği üzere “ Hiç kimse işkenceye veya insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele veya cezaya tabi tutulamaz.” Bunun yanı sıra, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 5. Maddesinde belirtilen “ Hiç kimseye işkence yapılamaz, zalimce, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez. ” hükmü ve yine Anayasanın 17. Maddesinde belirtildiği üzere “ Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz ” hükmü birlikte değerlendirildiğinde çok net bir ifadeyle belirtiriz ki işkence ve fena muamele insanlık onuruna aykırıdır ve kabul edilemez. Haklarındaki suçlama ne olursa olsun hiç kimseye gözaltında iken işkence yapılamaz ve fena muamelede bulunulamaz. Bulunan görevliler hakkında derhal gereği yerine getirilmelidir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasındaki suç türüne ve suça sürüklenen çocuklara yönelik toplanan delillere yapılan vurgu, göz altında yapılan işkence ve fena muameleyi meşru kılmadığı gibi haklı da göstermez.

               5395 sayılı Çocuk koruma Kanunu’nun, Çocuğun gözaltında tutulması başlıklı 16. Maddesinde belirtildiği üzere “ Gözaltına alınan çocuklar, kolluğun çocuk biriminde tutulur. Kolluğun çocuk biriminin bulunmadığı yerlerde çocuklar, gözaltına alınan yetişkinlerden ayrı bir yerde tutulur. ”hükmü gereği gözaltı sonrası Çocuk Karakolu’na götürülmesi gereken çocukların İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü, kamuoyuna yansıyan fotoğraflar, ifade tutanakları ve doktor raporları ile ortaya çıktığı üzere darp ve cebire maruz kaldıkları bir vakıa iken, sorumlu emniyet görevlileri hakkında soruşturma açılması yerine Avukatlık Kanunu’nun kendilerine yüklediği görevi yerine getirerek gözaltında işkence ve fena muameleyi ortaya çıkaran Van Barosu hakkında suç duyurusunda bulunulmasının bir izahı bulunmamaktadır.

               Konuyla ilgili olarak sürecin takipçisi olacağımızı ve bu süreçte Van Barosunun yanında olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Adana Barosu
Adıyaman Barosu
Afyonkarahisar Barosu
Amasya Barosu
Ankara Barosu
Antalya Barosu
Artvin Barosu
Aydın Barosu
Balıkesir Barosu
Bartın Barosu
Batman Barosu
Bilecik Barosu
Bingöl Barosu
Bitlis Barosu 
Bolu Barosu
Burdur Barosu
Bursa Barosu 
Çanakkale Barosu
Çorum Barosu
Denizli Barosu
Diyarbakır Barosu
Düzce Barosu
Elazığ Barosu
Erzincan Barosu
Erzurum Barosu
Eskişehir Barosu
Gaziantep Barosu
Giresun Barosu 
Gümüşhane-Bayburt Barosu
Hakkâri Barosu
Hatay Barosu
Iğdır Barosu 
Isparta Barosu
İstanbul Barosu
İzmir Barosu 
Kars-Ardahan Barosu
Kayseri Barosu
Kırklareli Barosu
Kırıkkale Barosu
Kocaeli Barosu
Konya Barosu
Kütahya Barosu
Malatya Barosu
Manisa Barosu 
Mardin Barosu
Mersin Barosu
Muğla Barosu
Muş Barosu
Ordu Barosu
Rize Barosu 
Sakarya Barosu
Samsun Barosu
Siirt Barosu 
Sinop Barosu
Şanlıurfa Barosu
Şırnak Barosu 
Tekirdağ Barosu
Tokat Barosu
Trabzon Barosu 
Tunceli Barosu
Uşak Barosu
Van Barosu 
Yalova Barosu
Zonguldak Barosu

Çarşamba, 20 Şubat 2019 09:46

AYDIN BAROSU GELENEKSEL HALISAHA FUTBOL TURNUVASI TURNUVA TALİMATNAMESİ

A - GENEL HÜKÜMLER

1- Bu yönetmelik, Aydın Barosuna bağlı Avukatlar arasındaki mesleki dayanışmanın arttırılması ve çekişmeli yapılacak olan bir sporun kazançlarından Avukatların yararlanabilmesi amacıyla düzen ve sistem içerisinde dostça, zevkli, adil ve dürüst oyun kuralları ile uygulanabilmesi için oluşturulmuştur.

2- Yönetmelik, turnuvanın genel katılım ve uygulama kurallarını içerdiği gibi, uluslararası futbolun kurallarının yorumlanması ile maçlarda uygulanacak özel hükümleri de içermektedir. Yönetmelik bu yıl yapılacak olan halı saha turnuvası öncesinde turnuva yürütme kurulu tarafından hazırlanmış ve yine turnuva yürütme kurulu tarafından uygulanacaktır.

B - TURNUVAYA KATILMA ŞARTLARI

1- Turnuvaya katılacak her takım, takımlarına dâhil ettikleri oyuncuların isimlerini 01.03.2019 tarihine kadar baro yazı işlerine ulaştıracaklardır. Bu yönergenin ilanı ile birlikte takımlar takım temsilcilerini, temsilcilerinin iletişim bilgilerini ve hangi isim ile turnuvaya katılacaklarını 25.02.2019 tarihine kadar bildireceklerdir.

2- Takımların kadroları en az 9 kişiden oluşacaktır. Turnuva boyunca diğer takımlardan veya dışarıdan oyuncu transferi yapılamayacaktır. Bildirilen kadroda, Aydın Barosu’na mensup Avukat, Stajyer Avukatlar ve Baro Personeli yer alabilecektir. Bunların haricinde 2 OYUNCU hakim-savcı veya adliye personeli oyuncu oynatılabilecektir. Her ne sebeple olursa olsun bu sayılanlar haricinde oyuncu oynattığı tespit edilen takım turnuvadan ihraç olacaktır. Takımlar bağlı oldukları il ve ilçe sınırları dışındaki temsilciliklerden Avukat dahi olsa oyuncu bulunduramayacaktır.

3- Takım kadrosu 9 un altında olarak belirtilen takımlar ile +2 prensibi uyarınca oyuncu bildirmek isteyen takımlar turnuva başlangıç tarihine kadar önceki belirtilen listede değişiklik yapmamak kaydı ile ilave oyuncu belirtebilirler.

4- Turnuvaya katılan takımlar ve oyuncuları turnuva sürecindeki tüm eylem ve işlemlerinden şahsen sorumludurlar ve muhtemel maddi, manevi ve cismani zararlardan dolayı Aydın Barosu’nun, Sosyal Faaliyet Komisyonunun veya turnuva yürütme kurulunun hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.

C - TURNUVA TAKVİMİ

1- Turnuva başvurucu takım sayısına göre grup maçları, yarı final ve final den oluşacak şekilde karşılaşma takvimi hazırlanacaktır.

2- Takım sayısına göre iki grup yâda eşleşme oluşturulacaktır. Oynanacak maçlar rövanşlı olmayacaktır ve tüm maçlar Aydın ilinde belirlenecek halı sahada oynanacaktır. Aynı ilçeden katılan takımlar ayrı gruplardan turnuvaya katılmak zorundadır. Turnuva takvimi baro internet sitesinde ve baro odalarında ilan edilecektir.

3- Yarı finalde Şampiyonluk maçının oynandığı gün kapanış töreni düzenlenecek ve dereceye giren takımlara ödülleri Baro Yönetim Kurulu tarafından Avukatlar Günü Kokteylinde verilecektir.

D - TURNUVA OYUN KURALLARI:

1- Maçlar saha içinde 1 kaleci, 6 oyuncu olmak üzere 7 kişi olarak oynanacaktır. Takımlar her maçtan önce as ve yedek listesini hakeme teslim edecektir. Her takım tüm oyuncularına lisans çıkaracaktır. Lisanslar Aydın Barosu tarafından düzenlenecek olup lisans için gereken bilgiler Baro yazı işlerinden edinilebilecektir.

2- Maçlarda oyuncu değiştirme sayısına ilişkin kısıtlama bulunmadığı gibi oyundan (kırmızı kart ile ihraç hariç) değişerek çıkan oyuncunun tekrar oyuna girmesi mümkündür.

3- Maçlarda ofsayt ve taç kuralı uygulanmayacak olup, kaleciye pas yasağı kuralı uygulanacaktır.

4- İlk tur maçları ile çeyrek final maçları ve klasman maçları, 30 dakikalık 2 devre halinde; yarı final ve final maçları 35 dakikalık 2 devre halinde oynanacaktır. Devreler arası dinlenme süresi 5 dakika olacaktır. Çeyrek final maçlarında, maçı normal süresinin sonunda eşitlik bozulmadığı takdirde galibi belirlemek için doğrudan seri penaltı atışlarına geçilecektir. Yarı final ve final maçlarında ise, normal süre sonunda eşitlik olması halinde sahalar değişmeksizin 10 dakikalık tek devre halinde uzatma bölümü oynanacaktır. Bu bölümde de eşitliğin bozulmaması halinde seri penaltı atışlarına geçilecektir.

5- Turnuvaya katılan tüm takımlar, futbol maç kıyafeti olan bir örnek forma, şort ve konç ile sahaya alınacaktır. Maçlarda ayakkabı olarak halı saha ayakkabısı (altı düz) giyilecektir. Krampon kullanılması kesinlikle yasaktır.

6- Maçlar Aydın bölgesi futbol hakemleri tarafından yönetilecektir.

7- Kırmızı kart görerek oyundan ihraç edilen oyuncu kırmızı kart gördüğü eylem başkaca bir disiplin cezasını gerektirmiyor ise herhangi bir karara gerek kalmaksızın bir sonraki maçta oynayamayacaktır.

Üst üste oynanan iki maçta birer san kart gören oyuncu veya toplam 4 sarı kart gören oyuncu, son kartı gördüğü maçtan sonraki maçta oynayamayacaktır. İlk tur maçlarından sonra oyuncuların gördüğü san kartlar silinecektir. Arka arkaya iki maçta san kart gören oyuncunun takip eden maçta oynamayacağına dair kural final maçında uygulanmayacaktır.

Oynanacak olan maçta yasaklı olan bir oyuncunun maça fiilen girip girmediğine bakılmaksızın isminin maç listesinde yer alması bu madde kuralının ihlali anlamına gelecektir.

8- Maç esnasında yedek oyuncular, yönetici veya takım antrenörleri tel örgülerle sınırları belirlenen hah sahanın içinde ve kendi takımlarına ait kalenin arkasındaki bölümde bulunacaklardır.

9- Maç hakemi maç sırasında oluşan gol, sarı kart, kırmızı kart gibi hususları takım listelerindeki oyuncuların sırt numarasına göre kaydedecek ve maç sonucunu netice kısmına yazacaktır.

10- Maç öncesinde, maç sırasında ve maç sonrasında oluşan olaylar, kırmızı kartlara ilişkin raporlar ve yine takımlar tarafından yapılacak itirazlar, hakemin raporu doğrultusunda, "Sosyal Etkinlikler komisyonu” tarafından değerlendirilecek ve sonuca bağlanacaktır.

Turnuva esnasında Avukatlık mesleğine yaraşmayan ve sporculuk ile bağdaşmayan davranışlarda bulunan oyuncular komisyon kararı ile turnuvadan ihraç edilecektir.

Turnuva sırasında maç içinde veya dışında hakemlere yönelik saldırı, küfür veya hakarette bulunan oyunculara ve olaylara ilişkin hakem veya gözlemci veya turnuva yürütme kurulu raporu gereği için Aydın Barosu Başkanlığına bildirilecek ve turnuva yürütme kurulu tarafından yapılacak olan değerlendirme ile olaylarda kusurlu bulunan oyuncuların sonraki turnuvalara katılmamalarına dair yaptırım uygulanabilecektir.

11- Turnuva yürütme kurulu dilerse disiplin ile ilgili değerlendirmelerin yapılabilmesi için turnuva disiplin kurulu oluşturabilir ve bu konudaki kararları disiplin kurulu yetkisine bırakabilir. Yine turnuva yürütme kurulu dilerse her maça bir gözlemci atanması ve gözlemci raporlarının alınarak kurullarda değerlendirilmesine yönelik bir "gözlemci" uygulamasına geçebilir.

Fikstüre göre önceden belirlenmiş olan maç saatinden itibaren 10 dakika içinde sahaya çıkmayan takım hükmen mağlup sayılacaktır. O maç için hükmen mağlup sayılan takım, maça çıkmamasına dair komiteye haklı gerekçe (gerekçenin haklılığı komite tarafından değerlendirilecektir) ileri sürememesi halinde hükmen mağlubiyet yanında turnuvadan da ihraç edilecektir.

Hükmen galibiyet skoru 3-0‘dır. Ancak hükmen galip takınım gruplardan çıkabilmek için averaj hususunda bir başka takımla çekişme yaşaması halinde, her iki takımada, sahaya çıkmayan takım karşısında aynı gol averajı sağlanır. [Örneğin A takımı B takımı ile yaptığı maçı 5-1 kazanmıştır. B takımı, C takımı ile yapacağı maça çıkmamış ve normal şartlarda C takımı bu maçı 3-0 hükmen kazanmıştır. C takımı, grup maçları sonunda A takımı ile averaj çekişmesine girerse, bu halde C takımı da, B takımı karşısında 5-1 hükmen galip sayılacaktır.]

12- Turnuva maçlarının oynanması anında veya saha sınırlan içinde sayılan yerlerde oluşan her türlü sakatlıkta Aydın Barosunun herhangi bir sorumluluğu yoktur. Turnuvaya katılan takımların temsilcileri ve oyuncuları, her türlü sağlık tedbirlerini almak ve sağlık sigortası yapmakla yükümlüdür.

Turnuvaya katılan tüm takımlar ve oyuncuları ilgili katılım ile birlikte işbu yönetmeliği kabul etmiş sayılacaklardır.

Maç öncesi verilecek liste

 

TAKIM ADI                         : ÖRNEK SPOR FUTBOL TAKIMI

TAKIM KAPTANI               : ÖRNEK TAKIM KAPTANI                            

CEP TELEFONU                 : 0-555-1234567

TAKIM OYUNCULARI

ADI SOYADI                                                                         CEP TELEFONU

1. OYUNCU                       :

2. OYUNCU                      :

3. OYUNCU                       :

4. OYUNCU                       :

5. OYUNCU                       :

6. OYUNCU                       :

7. OYUNCU                       :

1. YEDEK OYUNCU

2. YEDEK OYUNCU

3. YEDEK OYUNCU

Pazartesi, 18 Şubat 2019 16:04

Devrim Yasamız Medeni Kanun'un Kabulünün 93. Yılı

Basın Açıklaması

Tübakkom ( Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu )olarak Medeni Kanun'un kabulünün 93. yılında, laik hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti için, yurttaşlar ve özellikle kadınlar için önemine ve değerine bir kez daha dikkat çekmek ve son dönemlerde yaşanan sorunları kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Medeni Kanun kişiler hukuku, aile hukuku, miras hukuku ve eşya hukuku bölümlerinde yer alan kurallarla, yurttaşların doğumundan başlayarak ölümünden sonrasına kadar özel yaşam ilişkilerini düzenleyen temel kanundur.

93 yıl önce Medeni Kanun'un yürürlüğe girişiyle kadınlar, evlenme, boşanma, mal varlığı, miras gibi özel yaşamlarına ilişkin haklar açısından erkeklerle eşit yurttaş konumuna gelmişler; evlilik yaşı kuralı getirilmiş; erkeğin birden çok kadınla evlenebilmesi yerine tek eşlilik ve evlilik birliğinin "resmi nikah "ile kurulması kabul edilmiştir. HÂKİM KARARIYLA BOŞANMA", kız ve erkek çocuklara "EŞİT MİRAS PAYI" gibi kurallar kadın haklarının güvencesi olmuştur.

Ne yazık ki günümüzde, Medeni Kanunun göz ardı edildiği söylemlere ve yasalarda yapılmak istenen ve yapılan değişikliklere tanık oluyoruz. Örneğin;
- Nüfus Hizmetleri Kanununda 17 Ekim 2017 tarihinde yapılan değişiklikle "müftülere resmi nikâh yetkisi" verilmesi Medeni Kanunun ve laik hukuk kurallarının göz ardı edilmesine yol açmıştır.

- Son dönemde Medeni Kanunu n 175 ve 176.maddelerinde düzenlenen yoksulluk nafakası hükmünün "Erkeğin hayatının ipotek altına almaktan kurtarılması" gerekçesiyle kaldırılması gündeme taşınmıştır. Uygulamada genellikle nafaka alan tarafın kadın olmasının nedeni, ülkemizde kadının eğitim durumu, ekonomik durumu ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi sorunlardan kaynaklanmaktadır. Oysa yasaya göre erkek eşlerin nafaka alması önünde bir engel yoktur, her iki eş de nafaka talep edebilir. Kadın sorunlarına çözüm üretecek Kadın Bakanlığı kaldırılmıştır, yeniden kurulmasına ihtiyaç vardır.

- Arabuluculuk Kanununda arabuluculuğun İHTİYARİ olduğu belirtilmesine rağmen, Adalet Bakanlığınca gündeme getirilen "Aile Hukukunda ZORUNLU Arabuluculuk" düzenlemesi " Kadına yönelik şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi " (İstanbul Sözleşmesi ) hükümlerine aykırıdır. Bunun kadınlar açısından yol açacağı sakıncalara ve mağduriyete dikkat çekmek isteriz.

TÜBAKKOM olarak,

Medeni Kanunun kabulünden bugüne kadar elde ettiğimiz KADIN HAKLARI kazanımlarımızdan geriye gideceğimiz yasal düzenlemelerin yapılmasını kabul etmiyor,

Tüm kadınları ve laik Cumhuriyetimizi savunan herkesi kadın erkek eşitliğini bir demokrasi meselesi olarak dikkate almaya, kadını BİREY olarak gören zihniyetin yerleştirilmesine destek olmaya ve MEDENİ KANUNUMUZA SAHİP ÇIKMAYA çağırıyoruz.

TÜBAKKOM

Pazartesi, 18 Şubat 2019 13:21

TBB Duyuru 2019/15 
Yargıtay Büyük Genel Kurulunca kabul edilen iş bölümüne ilişkin 31.01.2019 günlü 2019/1 sayılı kararı hakkında…

 
Pazartesi, 18 Şubat 2019 09:21

23 ŞUBAT 2019 CUMARTESİ GÜNÜ 09:00 – 18:00 SAATLERİ ARASINDA ODEON PARK OTEL’DE (ESKİ ANEMON OTEL) TBB VE AYDIN BAROSU’NUN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ, TBB BAŞKANI AV. PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU’NUN VE 79 İLİN BARO BAŞKANLARI İLE ÇEVRE VE KENT HUKUKU KOMİSYONLARININ KATILACAĞI “ HUKUK VE ÇEVRESEL ETKİLER AÇISINDAN JEOTERMAL ENERJİ “ KONULU ÇALIŞTAYIMIZA KATILIMINIZ BİZİ ONURLANDIRACAKTIR.

Perşembe, 07 Şubat 2019 13:46

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu'nun, bazı barolarımızın başkanları ile birlikte, Rize'de bulunan bütün partilerin il teşkilatlarına yaptığı ziyaret ve açıklamalar nedeniyle istifa çağrıları yapılmaya başlanmıştır. İstifa talebinde bulunmak her TBB delegesinin elbette hakkıdır. Bazı barolarımızın delegasyonunun toplanarak bu açıklamayı yapmaları da haklarıdır. Bu çağrılar üzerine, aksi bir görüşü dile getirerek, TBB Başkanı sayın Av. Metin Feyzioğlu'na destek açıklaması yapan çok sayıda da baro başkanımız olmuştur.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; meslektaşlarımızı birbirinden ayırarak, ayrıştırarak, ötekileştirerek, suçlayarak hareket etmek hiç kimsenin hakkı olmadığı gibi, olayları farklı şekilde yansıtarak, üzerinden tepki yaratmak, kampanyaya dönüştürmek, hatta emrivaki ile Baro Başkanları ile delegelere tavır dayatmasında bulunmak da hak değildir. Ayrıca, bu şekilde, kimsenin meslek adına doğru bir yere varması mümkün de değildir. Demokratik teamüller, yok olma tehlikesi ve tehdidi altındaki mesleğimizin içinden geçtiği ateş çemberi, yargı adına duyulmakta olan kaygıların korkulara dönüştüğü göz önüne alındığında; meslektaşlarımızın, barolarımızın ve Türkiye Barolar Birliği'nin meslek, avukat hakları ve hukuk devleti mücadelesinden başka buluşması gereken bir yer yoktur.

Seçilmiş herkes eleştirilebilir. Bunu yapan meslektaşlara saygı duymak, hatta değişik seslere ve fikirlere kulak vermek gerekir. Ancak; ne eleştirenler ne de eleştirilenler avukata yakışan tavırdan uzaklaşma, hedef gösterme, saygı sınırlarını aşma hakkına sahip değildir. Baro Başkanlarının ya da Türkiye Barolar Birliği Başkanının, kurumsal olarak siyasi partileri ziyaretini Aydın Barosu olarak doğru bulmuyoruz. Yine, buradan yola çıkılarak Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın ziyaretlerini ve yaptığı açıklamaları manipüle ederek, kamuoyunda Baroların ve çatı kuruluşumuz olan Türkiye Barolar Birliği'nin, üstelik hiç de ihtiyacımız olmayan bir dönemde tartışma konusu hâline getirilmesini de doğru bulmuyoruz.

Kamuoyu önünde yaşanmakta olan polemiklerle yürüyen bu olumsuz sürece bir son verilmesi gerektiği düşüncemizi paylaşarak, eleştiri ve taleplerimizi aile meclisimiz olan genel kurulumuzda bütün açıklığı ve samimiyetiyle ortaya koymamızın gerekli hatta zorunlu olduğunu ifade ile, tüm meslektaşlarımızı, barolarımızı ve çatı kuruluşumuz olan Türkiye Barolar Birliği'ni, hep birlikte hukukun üstünlüğü, hukuk devleti, mesleğimizin kangren olmuş sorunları, tehlike altındaki avukatların durumu ve avukatların dertlerinin çözümü noktasında ayağa kalkmaya davet ediyoruz. Meslek adına yaşadığımız bu zorlu süreçte, Türkiye Barolar Birliği'nin yıpratılmaması hususunu da göz önünde tutarak, TBB Başkanımız sayın Av. Metin Feyzioğlu'nun, seçilmiş bulunduğu görevine devam etmesi düşüncemizi meslektaşlarımız ve kamuoyuna duyuruyoruz. Saygılarımızla.

AYDIN BAROSU YÖNETİM KURULU ADINA

AYDIN BARO BAŞKANI

AV. GÖKHAN BOZKURT

AV. UFUK GÜNEŞ -TBB DELEGESİ

AV. S. SAVAŞ SEYİTLİGİL -TBB DELEGESİ

AV. NALAN YARKIN-TBB DELEGESİ

AV. FİLİZ CEYLAN-TBB DELEGESİ

AV. ÖZLEM BURCU UĞAN SEVİM-TBB DELEGESİ

Perşembe, 07 Şubat 2019 13:46

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu'nun, bazı barolarımızın başkanları ile birlikte, Rize'de bulunan bütün partilerin il teşkilatlarına yaptığı ziyaret ve açıklamalar nedeniyle istifa çağrıları yapılmaya başlanmıştır. İstifa talebinde bulunmak her TBB delegesinin elbette hakkıdır. Bazı barolarımızın delegasyonunun toplanarak bu açıklamayı yapmaları da haklarıdır. Bu çağrılar üzerine, aksi bir görüşü dile getirerek, TBB Başkanı sayın Av. Metin Feyzioğlu'na destek açıklaması yapan çok sayıda da baro başkanımız olmuştur.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; meslektaşlarımızı birbirinden ayırarak, ayrıştırarak, ötekileştirerek, suçlayarak hareket etmek hiç kimsenin hakkı olmadığı gibi, olayları farklı şekilde yansıtarak, üzerinden tepki yaratmak, kampanyaya dönüştürmek, hatta emrivaki ile Baro Başkanları ile delegelere tavır dayatmasında bulunmak da hak değildir. Ayrıca, bu şekilde, kimsenin meslek adına doğru bir yere varması mümkün de değildir. Demokratik teamüller, yok olma tehlikesi ve tehdidi altındaki mesleğimizin içinden geçtiği ateş çemberi, yargı adına duyulmakta olan kaygıların korkulara dönüştüğü göz önüne alındığında; meslektaşlarımızın, barolarımızın ve Türkiye Barolar Birliği'nin meslek, avukat hakları ve hukuk devleti mücadelesinden başka buluşması gereken bir yer yoktur.

Seçilmiş herkes eleştirilebilir. Bunu yapan meslektaşlara saygı duymak, hatta değişik seslere ve fikirlere kulak vermek gerekir. Ancak; ne eleştirenler ne de eleştirilenler avukata yakışan tavırdan uzaklaşma, hedef gösterme, saygı sınırlarını aşma hakkına sahip değildir. Baro Başkanlarının ya da Türkiye Barolar Birliği Başkanının, kurumsal olarak siyasi partileri ziyaretini Aydın Barosu olarak doğru bulmuyoruz. Yine, buradan yola çıkılarak Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın ziyaretlerini ve yaptığı açıklamaları manipüle ederek, kamuoyunda Baroların ve çatı kuruluşumuz olan Türkiye Barolar Birliği'nin, üstelik hiç de ihtiyacımız olmayan bir dönemde tartışma konusu hâline getirilmesini de doğru bulmuyoruz.

Kamuoyu önünde yaşanmakta olan polemiklerle yürüyen bu olumsuz sürece bir son verilmesi gerektiği düşüncemizi paylaşarak, eleştiri ve taleplerimizi aile meclisimiz olan genel kurulumuzda bütün açıklığı ve samimiyetiyle ortaya koymamızın gerekli hatta zorunlu olduğunu ifade ile, tüm meslektaşlarımızı, barolarımızı ve çatı kuruluşumuz olan Türkiye Barolar Birliği'ni, hep birlikte hukukun üstünlüğü, hukuk devleti, mesleğimizin kangren olmuş sorunları, tehlike altındaki avukatların durumu ve avukatların dertlerinin çözümü noktasında ayağa kalkmaya davet ediyoruz. Meslek adına yaşadığımız bu zorlu süreçte, Türkiye Barolar Birliği'nin yıpratılmaması hususunu da göz önünde tutarak, TBB Başkanımız sayın Av. Metin Feyzioğlu'nun, seçilmiş bulunduğu görevine devam etmesi düşüncemizi meslektaşlarımız ve kamuoyuna duyuruyoruz. Saygılarımızla.

AYDIN BAROSU YÖNETİM KURULU ADINA

AYDIN BARO BAŞKANI

AV. GÖKHAN BOZKURT

AV. UFUK GÜNEŞ -TBB DELEGESİ

AV. S. SAVAŞ SEYİTLİGİL -TBB DELEGESİ

AV. NALAN YARKIN-TBB DELEGESİ

AV. FİLİZ CEYLAN-TBB DELEGESİ

AV. ÖZLEM BURCU UĞAN SEVİM-TBB DELEGESİ

Perşembe, 31 Ocak 2019 10:53

 3. GRUP DERS PROGRAMI - EFELER OTELDE YAPILACAKTIR.

 


Önkayıt yapmış olduğunuz “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi” ne ilişkin detaylar aşağıda paylaşılmaktadır.

Programa kesin kayıt yapılabilmesi için lütfen dikkatlice okuyunuz.

Ödeme Bilgisi

“Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi”ne ilişkin ücreti aşağıdaki hesap numaramıza havale edebilir veya

http://ikis-payment.iticu.edu.tr adresinden kredi kartı ile Arabuluculuk Aydın adlı hesaba ödeme yapabilirsiniz.

Ödeme sayfası ile ilgili Ekte Kılavuz Mevcuttur

CARDFİNANS, WORLD ve MAXİMUM  Kartlara 6 Taksit yapılabilir, diğer kartlardan tek çekim yapılmaktadır.

Hesap Bilgilerimiz: buhesaba yapılan ödemelerde taksit kabul edilmemektedir

İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisadi İşletmesi
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
İstanbul Mercan Şubesi
IBAN: TR73 0001 5001 5800 7300 0549 89

E-Ödeme ile ilgili yardım dökümanını almak için tıklayınız.

Salı, 22 Ocak 2019 10:41
Baro Başkanımız Av. Gökhan Bozkurt , Yönetim Kurulu Üyelerimiz Av. Anıl Yetişkin ve Av. Sezgin Çetin ile birlikte yeni atanan Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir'i ziyaret ederek başarı dileklerinde bulundular.
 
 
Çarşamba, 09 Ocak 2019 11:49

Engelli Hakları Komisyonumuz bugün Baro Başkanlık Odasında 7-14 Ocak Beyaz Baston Körler Haftası nedeniyle basın açıklaması yapmıştır.

AYDIN BAROSU

ENGELLİ HAKLARI KOMİSYONU

7-14 OCAK BEYAZ BASTON KÖRLER HAFTASI

BASIN AÇIKLAMASI

İçinde bulunduğumuz 7-14 ocak tarihleri Beyaz Baston Körler haftası olarak anılmaktadır. Beyaz Baston 1921 yılında Londra'da geçirdiği trafik kazasında görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının ,fark edilmek adına bastonunu beyaza boyamasıyla kullanılırlık kazanmıştır. Beyaz bastonun yarattığı farkındalık ve başarı karşısında Fransa Körler Örgütü 1931 yılında körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini karar vermiştir. Bu simgeleşme neticesinde 7-14 ocak tarihleri 'Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası' olarak kabul edilmiştir.

Beyaz baston görme engelliler için bir bağımsız yaşamın Beyaz Baston haftası ise empatinin ve farkındalığın sembolüdür. Bu hafta kapsamında göz sağlığının önemi vurgulanarak görme engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ilişkin çözüm yollarının araştırılıp, toplumsal duyarlılığın ve bilinç düzeyinin artırılmasına katkıda bulunmak için çeşitli toplum örgütleri etkinlikler düzenlemektedir. Etkinlikler, görme engellilerin günlük hayatlarında karşılaştıkları zorluklara dikkat çekerek, bizlerden neler beklendiğini yada ne beklenmediğinin de anlaşılmasını sağlamaktadır.

Ne yazık ki Günlük rutinimizde düşünmeden yaya geçidi üzerine bıraktığımız araçların, kaldırımlarda dükkanların önüne konan masa ve sandalyelerin ve daha bunun gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz hareketler ile görme engelli vatandaşlarımızın hareket serbestisini sınırlandırmaktayız. Unutmamalıyız ki görme engellilerin yürüme yollarında yaratılacak birkaç cm’lik değişiklikler bile engelli bireylerimizin hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Üzerinde durmamız gereken bir diğer ve önemli nokta ise şehrimizde halen trafik lambalarında sesli sinyalizasyon sistemlerine geçilememiş olmasıdır. Hissedilebilir zeminler, engelli yürüme yolları gerek kurum ve kuruluşlarda gerekse toplumsal alanda oluşturulmamıştır. Oluşturulanların ise yeterli olmadığı, olması gereken standartların çok uzağında kaldığı ortadadır. Eğitimde, sağlıkta, sosyal yaşamda engellilerimize yönelik çalışmaların artırılması gerekmektedir. Anayasal güvence altındaki haklarının, yasal düzenlemelerin bir an önce Kamu Kurum ve Kuruluşlarında ve yine özel kurumlarda uygulanabilir hale getirilmesi, engellilerin erişebilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Ve tüm bu öncüllerin yanında öncelikle görme engelli bir birey ile nasıl iletişim kuracağımızı, engelli bireylerimizin ne gibi zorluklarla karşılaştığını ve çözümlerimizin neler olabileceğini bilmeliyiz.

Aydın Barosu Engelli Hakları Komisyonu olarak bu hafta kapsamında sadece görme engelliler için değil tüm engel grupları için toplumsal farkındalığın yaratılması ve arttırılması için elimizden gelen çabayı sarfedeceğimizi, engelliler için Engelsiz Kent Yaşamının oluşturulması başta 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ve diğer kanun hükümlerinin hayata geçirilmesinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Hayat Farklılıkları ve Farkındalıklarla Güzel…

                                                                                              AYDIN BAROSU ENGELLİ HAKLARI KOMİSYONU

Sayfa 1 / 101
IP Adresiniz :34.203.28.212
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..