Salı, 08 Mart 2016 08:56

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

8 MART DÜNYA EMEKÇİ  KADINLAR GÜNÜ

 AYDIN  BAROSU – TÜBAKKOM  ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

                 Yarın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

                 Kadınlar 8 Mart’ ı eşitsizliğe, ayrımcılığa, sömürüye karşı durmak, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkmak, tepkisizliği, boyun eğmişliği aşmak, örgütlenme isteklerini dile getirmek için el ele verdikleri gün olarak kutlamaktadır.

                 Bizler ki, Anadolu da kurtuluş mücadelesi vermiş, Ulu Önder Atatürk tarafından bir çok dünya kadınından çok daha önce siyasal ve sosyal haklarla taçlandırılmış bir ulusun kadınlarıyız. Ancak bugün geldiğimiz noktada insanın en doğal hakkı olan yaşam hakkı  için mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz.

                  Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi için ivedi ve radikal bir takım önlemlerin alınması gerekliliğini yineliyoruz. Ancak bu önlemlerden kastımız sadece kağıt üzerinde kalan mevzuat değişiklikleri gibi sığ bir beklenti olmayıp yasalara işlerlik kazandıracak olan toplum eğitimi ve bunun sonucunda da oluşacak toplum bilincidir.

                   Biz, kızlı erkekli okumayı tahrik sayan, kadın erkek eşitliğini reddeden, hamile  kadınların sokağa çıkmasını edepsizlik sayan, dini yanlış yorumlayıp bir de bunu siyasete alet eden, kadını eve kapatan, eğitim ve gelişimini engelleyen zihniyetlerin değişmediği sürece kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önüne geçileceğine inanmıyoruz.

                   Kadını eve kapatarak,  erkeği namuslu hale getiremezsiniz. Bu zihniyetden uzaklaşılmalı,  kadın üzerinden yapılan tartışmalardan, kadın üzerinden yapılan siyasi rant arayışından artık vazgeçilmelidir. Kamu gücünü elinde bulunduranların kadınlar ve hakları üzerinden suni gündem yaratmaları,  suça eğimli kimselere cesaret vermekten başka bir işe yaramamaktadır.

                 Şiddetin sonuçlarına odaklanmak yanında şiddetin önlenmesi için de çalışmalar yapılmalıdır.  Toplumda kadın ve erkek eşitliği temelinde eğitim seferberliği başlatılmalıdır. Karar alma mekanizmalarında kadın temsilci kotası uygulanmak sureti ile kadınlarımızın siyasette ve bürokraside erkeklerle eşit şekilde temsili sağlanmalıdır.

                  Herkesçe de bilindiği gibi şiddetin sadece iki tarafı yoktur. Seyirci kalan her birey şiddete bizzat taraf olur. Bizler AYDIN BAROSU/ TÜBAKKOM kadınları,  bu şiddet ve ayrımcılığa taraf olmamak adına,  Atatürk’ ün ve  Cumhuriyetin bize tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını tam  kullanacağımız güne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

                   Kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, eşitliğin mutlak olduğu, barış ve huzur içerisinde olan bir Türkiye umuduyla tüm kadınların dünya kadınlar gününü kutlar, kadın haklarımızın temeli olan Laik Cumhuriyetimize , Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ e ve onun ilkelerine olan bağlılığımızı yineleriz. 07/03/2016

AYDIN BAROSU / TÜBAKKOM

                 

Okunma 3236 defa Son Düzenlenme Salı, 08 Mart 2016 09:14

IP Adresiniz :54.224.234.8
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..