Pazartesi, 09 Ocak 2017 14:33

BARO BAŞKANIMIZ AV. GÖKHAN BOZKURT'UN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDENİYLE YAPTIĞI AÇIKLAMA

BARO BAŞKANIMIZ AV. GÖKHAN BOZKURT'UN  ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDENİYLE YAPTIĞI AÇIKLAMA 

Halkın en önemli ve kutsal nitelikteki haklarından birisi, gerçekleri öğrenme ve haber alma hakkıdır.  Bu hakkın teminatı; basındır, çalışan gazetecilerdir.

     1961 Anayasasıyla 10 Ocak tarihi “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kabul edilmiştir. Ancak, 12 mart 1971 muhtırasıyla birlikte 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiştir.

     Gerçekleri her şekilde ve ne pahasına olursa olsun savunmak ve halka ulaştırmaya çalışmak varlık nedenidir. Bu kutsal vazifenin emekçileri de gazetecilerdir.  Eğer ki, gazeteciler özellikle iktidarla ters düşme kaygısı taşıyarak, gerçekleri dillendirmekten kaçınırlarsa, kutsal mesleklerinin onurunu zedelemiş olurlar. Çünkü, çalışan gazetecilerin kutup yıldızı sadece gerçekler ve bu gerçekleri halka ulaştırmaktır.

      Günümüzde, çalışan gazeteciler; işlerini kaybetmek pahasına, soruşturmaya ve kovuşturmaya maruz kalmak tehlikesiyle mesleklerini icra etmektedirler. Biliyoruz; gerçekleri yazdıkları için, iktidara ters düştükleri için; işten atılan, sansürlenen sayısız gazeteci var. Öte yandan, mesleğini icra etmekle birlikte iş güvenliğinden yoksun olan, sendikalaşma hakkı tanınmayan ya da engellenen nice gazeteci mevcut. Yani onurlu gazetecilik mesleği, ciddi sıkıntı ve zorluklarla karşı karşıya.

        Bu duygu ve düşüncelerle; oldukça ağır koşullar altında ve ciddi sıkıntılar pahasına onurlu gazetecilik mesleğini icra eden çalışan gazetecilerin bu güzel gününü kutluyor ve boyun eğmeden gerçeğin peşinde koşan tüm çalışan gazetecileri selamlıyoruz.

AYDIN BAROSU YÖNETİM KURULU ADINA

AYDIN BAROSU BAŞKANI

AV. GÖKHAN BOZKURT

Okunma 4006 defa

IP Adresiniz :34.228.142.94
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..