Cumartesi, 22 Nisan 2017 21:26

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

23 Nisan Basın Açıklaması 

ÇOCUKLAR BİZE , ULUSAL EGEMENLİK DE ÇOCUKLARIMIZA EMANETTİR. 

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı tarihtir. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 97. yıldönümünü yaşıyoruz. Kutlu olsun.


23 Nisan 1920'de açılan Meclisin ilk işi "Kurtuluş" olmuştur. "Kurtuluş Savaşı" dediğimiz destanın merkezi TBMM'dir. Meclis, ulu önderin başkanlığında, ulusal iradenin somutlaşıp emperyalist düşmanı ülkeden kovan gücün kaynağını temsil eder. Bu kaynak Türk Ulusudur. 

Ulus; canını, kanını ve sahip olduğu her şeyi vererek kutsal ülkeyi düşmandan temizlediğinde "Kurtuluş" artık özgür, eşit, demokratik yurttaşlar olarak yaşama, kalkınma, uygarlaşma savaşını anlatıyordu. Kurtuluş artık cahillikten, yoksulluktan, dinsel sömürü düzeninden, gerilikten Kurtuluş anlamına geliyordu. 

Kurtuluş yolunda atılan adımların ne kadar sağlam ve kalıcı olduğunu, Cumhuriyete kastetmek için her türlü hileye başvurmaktan çekinmeyen ve her kökenden yıkıcı düşmanlarla güç birliği yapabilen, ulus ve yurt düşmanlarının ne yaparlarsa yapsınlar başarıya ulaşamamalarından anlayabiliyoruz. 

Mayasında özgürlük inancı, bağımsızlık tutkusu olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni saygıyla anıyoruz.

Bize önce ''Ulusal egemenlik '' kavramını , sonrasında da çocuklarımızın bayramını anımsatan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı... Türk Milleti 'nin istikbali ellerinde olan çocuklarımız.

Çocuklar bize emanettir. Çocuklarımızın vicdanı, aklı, namusu bize emanettir. Kurtuluş'u sürdürecek, geliştirecek, yeniden diriltecek olan "gelecek" çocuklardır. Çocuklar bizim kültürümüzün, dilimizin, irfanımızın, onurumuzun; taşıyıcısı, yükselticisi, koruyucusudur. Çocuklarımızla yaşar, çocuklarımızla yükselir, çocuklarımız sayesinde yarınlarımızda iz bırakırız. Bıraktığımız iz aydınlık, çağdaş, ileri bir iz olacaktır. 

Cumhuriyet nesillerine emanet olan çocuklarımızı korumak sadece soyumuzu değil, ulusumuzu, dilimizi,namusumuzu korumaktır. Şeffaf ve denetlenebilir Devlet kurumlarında, korunaklı eğitim kurumlarında, özgürlük ve aydınlık içinde yetişmesi gereken çocuklarımız ailelerinin içinde bulunduğu türlü yoksunluklar nedeniyle bazı grupların, dernek ve vakıfların himayesine bırakılamaz. Devlet kendisine emanet olan çocukları dinsel grup ve örgütlenmelere emanet edemez. Bunu yapanlar karşısında Cumhuriyetin ve Ulus Eğemenliği'nin koruyucusu olan halkımızı bulurlar. 

Çocuklar bize , ulusal egemenlik de çocuklarımıza emanettir. 

Mustafa Kemal 'in ümididir çocuklar ! 

Aydınlık ve umutlu yarınlarımız için Ulusal egemenliğimizin ve yarınlara kalacak parçalarımız olan çocuklarımızın bu bayramını Ulu Önderimiz Atatürk'ün şu sözlerini anımsayarak kutluyoruz.

"Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz."

Bayramınız Kutlu Olsun. 

Av. Gökhan BOZKURT

AYDIN BAROSU BAŞKANI

Okunma 5639 defa

IP Adresiniz :18.205.246.238
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..