Perşembe, 27 Temmuz 2017 11:52

NİKAHI MÜFTÜLER KIYACAKSA, LAİKLİĞİN CENAZE NAMAZINI DA NİKAH MEMURLARI MI KILDIRACAK?

Kamuoyunun malumu olduğu üzere, TBMM’ye Nüfus Hizmetleri Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı getirilmiştir. Bu tasarı ile, il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi verilmesi teklif edilmektedir. Tasarı yasalaşır ise bundan böyle belediye başkanları ve nikah memurlarının yanı sıra artık müftüler de resmi nikah kıyabilecektir.

Bu son derece tehlikeli, bir o kadar da gereksizdir. “Vatandaşların evlenme işlerini kolaylaştırmak, daha kolay ve seri bir şekilde hizmet almalarını sağlamak” şeklinde bir gerekçe ile getirilen bu tasarı, değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek olan Anayasamızın 2. maddesinde yer alan “LAİKLİK” ilkesine açıkça aykırı ve bu ilkeyi topyekün ortadan kaldıracak bir düzenlemedir.

Yine; Anayasamızın 174. maddesi ile anayasal koruma altında bulunan inkılap kanunlarının da yok sayılması anlamına gelen bu tasarı, kanun, anayasa ve tek olması gereken hukuk sistemimiz yok sayılarak hazırlanıp, ne yazık ki gündemimizi işgal etmiştir.

Ülkemizde evlendirme memuru eksikliği ve bu yüzden evlenemeyen vatandaşlarımız mı vardır? Eğer böyle bir eksiklik var ise, daha fazla nikah memuru istihdam etmek yerine bu yetki neden din adamı olan müftülere verilmeye çalışılmaktadır?

Laiklik bu ülkenin çimentosudur. Tasarının meclisten geçerek yasalaşması halinde bu ilkenin tozu bile kalmayacaktır. Tasarının TBMM’ye getirilmesi dahi tek başına bir faciadır. Çünkü öngörülen değişiklik ile hukukun tekliği de ortadan kalkacaktır. Başka dinlere mensup din adamı vatandaşlarımızın da eşitlik ilkesini öne sürerek aynı yetkiyi talep edecekleri, bunun sonucu olarak, hukuk sistemiyle beraber birlik ve beraberliğimizin de paramparça olacağı gün gibi ortadadır. Farklı din ve mezheplere inanan yurttaşlarımız ve aileleri arasına, daha nikah kıyılmadan girecek ikilik ve ayrışmaları, müftü nikahı / belediye nikahı kavramlarının toplumda yol açacağı bölünme ve ayrışmayı görmek için kahin olmaya gerek yoktur.

Ateş çemberinden geçmekte olan ülkemizin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olan günlerdeyiz. Çözmemiz gereken sayısız sorunumuz varken, bunlara bir yenisini ekleyerek sorun yaratılmasına hiç ihtiyacımız yoktur.

Hiçbir faydası olmayan, tam aksine yurttaşlarımızı birbirine düşürecek, ayrıca kadın ve çocuk haklarına dair bütün kazanımları da tehdit eden bu tasarı derhal geri çekilmelidir. TBMM ve ülke gündemi bizi bir arada tutan laikliğe, eşitliğe ve anayasaya aykırı tekliflerle işgal edilmemeli, toplum daha fazla kutuplaştırılmamalıdır.

Cumhuriyetimizin kurucusu ATATÜRK’ü müfredattan çıkartmak gibi arzularla, Cumhuriyeti ayakta tutan en önemli temel taşlarından laikliği yok ederek müftülere nikah kıydırmayı teklif etmek, en hafif deyimle korkunç bir hatadır ve asla kabul edilemez.

TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz:

Toplumun sinir uçlarına dokunan bu tasarı derhal geri çekilsin. Gün ATATÜRK’e, ilkelerine, hukuka ve birbirimize sımsıkı sarılma günüdür.

Kamuoyuna saygılarımızla

AYDIN BARO BAŞKANLIĞI

Okunma 4115 defa Son Düzenlenme Salı, 01 Ağustos 2017 13:37

IP Adresiniz :18.212.92.235
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..