Çarşamba, 04 Ekim 2017 14:41

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu tarafından "4 Ekim Hayvanları Koruma Günü " nedeni ile hazırlanmış olan bilgilendirme broşürleri komisyon üyelerimiz tarafından halka dağıtılmıştır. Baro Başkanımız Av. Gökhan Bozkurt’un da katılımlarıyla, Komisy

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu tarafından "4 Ekim Hayvanları Koruma Günü " nedeni ile hazırlanmış olan bilgilendirme broşürleri komisyon üyelerimiz tarafından halka dağıtılmıştır. Baro Başkanımız Av. Gökhan Bozkurt’un da katılımlarıyla, Komisyonumuzca Basın Açıklaması ve Aydın Barosu Staj Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda Hayvan Hakları Bilgilendirme Semineri yapılmıştır.

 
Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu

BASIN AÇIKLAMASI

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününü kutlamıyoruz!

Bizim bu açıklamayı yaptığımız dakikalarda, dünyanın dört bir yanında, her türden hayvan mezbahalarda, süt ve yumurta çiftliklerinde, deneylerde, hayvanat bahçelerinde, faytonlarda, kürk ve deri üretimi tesislerinde, petshop, sokak ve barınaklarda ve şu an sayamadığımız benzeri birçok tesis ve alanda köleleştirilmekte, ağır işkence koşulları altında sömürülmekte ve öldürülmektedir.

Hayvan Hakları İzleme Komitesinin verilerine göre ülkemizde, 2016 yılı içinde 1.156.000.000’un üzerinde hayvanın yaşam hakkı gasp edilmiştir. 200.000’in üzerinde hayvan deneylerde kullanılarak öldürülmüş ya da sakat bırakılmış, hayvanat bahçelerinde binlerce hayvan tutsak edilmiş, sadece İstanbul Adalarda 1200’den fazla at çatlayana kadar çalıştırılmıştır.

Geçtiğimiz yıl içinde Komisyonumuz tarafından 200’ün üzerinde adli ve idari başvuru yapılmış; ancak gerçek bir hak korumasından uzak yasalar ve hayvanları önemsemeyen devlet mekanizmaları nedeniyle başvuruların bir kısmı sonuçsuz kalmış; bir kısmı ise hayvanların gördüğü zulme oranla çok yetersiz yaptırımlarla karşılanmıştır.

2004 yılında Avrupa Uyum Yasaları çerçevesinde yürürlüğe giren 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu üzerinde yapılan çalışmalar ve tartışmaların hızlandığı süreçte, hayvan hakkı savunucularını da temkinli olmaya davet ediyoruz. Mevcut yasadaki eksiklerin giderilmesi için çıkılan yolda, madde manevraları ile koruma kapsamının daraltılması ve ihlallerin örtülü olarak artmasına sebep olacak hükümlerin yer aldığı tasarıların geri çekilmesi şimdilik sağlanmıştır. Şimdi sıra, gerçek bir hak koruması yapacak yasanın çıkarılmasının sağlanmasındadır. Bu yolda kamuoyunun yüksek desteği büyük önem arz etmektedir.

Hayvan Koruma Kanununda yapılacak değişiklikler tüm hayvanları koruyacak şekilde genişletilmeli; “yaşama hakkı” ihlalleri ağır yaptırımlarla karşılanmalıdır. Bir koruma kanununda “ineğin kuzunun nasıl kesilip parçalanacağı ve kokuşmadan yemeğe dönüştürüleceği” konusu geçemez; bir tavşanın ya da farenin saatlerce metal bir masa üzerinde ölüme giden süreçte ne gerekçeyle olursa olsun deneye tabi tutulmasını oradaki insanın vicdanına terk eden bir koruma yasası olamaz.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü vesilesiyle herkesi, hayvan kullanımı ve sömürüsünün boyutlarını düşünmeye ve kendi vicdanıyla yüzleşmeye davet ediyoruz.

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu

Okunma 3899 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 04 Ekim 2017 14:48

Resim Galerisi

IP Adresiniz :18.234.51.17
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..