Salı, 26 Aralık 2017 14:52

696 SAYILI OHAL KHK’SI DERHAL ORTADAN KALDIRILMALIDIR

KAMUOYUNA
696 SAYILI OHAL KHK’SI DERHAL ORTADAN KALDIRILMALIDIR

AKLA HAYALE GELMEYECEK HÜKÜMLER VE YASA DEĞİŞİKLİKLERİ GETİREN 696 SAYILI KHK İLE MİLLET İRADESİ LİNÇ EDİLMİŞ, MECLİS FİİLEN LAĞVEDİLMİŞ, AĞIR HASTA GÖRÜNÜMÜNDE OLAN HUKUK DEVLETİ TOPRAĞA GÖMÜLMÜŞTÜR. KARARNAMENİN , OHAL İLANININ SEBEBİ OLARAK KABUL EDİLEN FETÖ/PDY MÜCADELESİ İLE UZAK YAKIN İLGİSİ OLMAYAN SAYISIZ DÜZENLEMELER İÇERDİĞİ ZATEN ORTADADIR. KHK’LAR REJİMİNDE KÖTÜ BİR ALIŞKANLIK HALİNE GELEN BU UYGULAMANIN ZİRVESİ 696 SAYILI SON KHK OLMUŞTUR. 130’DAN FAZLA YASA MADDESİNİN KHK İLE DEĞİŞTİRİLEBİLDİĞİ BİR ÜLKEDE YASAMA MECLİSİ KENDİSİNİ YOK ETMİŞ DEMEKTİR. BU, VEKİLLERİN KENDİLERİNİ YOK HÜKMÜNDE GÖRMELERİNİN ÇOK ÖTESİNDE BİR DURUMDUR. ÇÜNKÜ 696 SAYILI KHK’YI SADECE İZLEYEN VEKİLLER KENDİLERİNİ GAZİ MECLİS’E GÖNDEREN İRADEYİ YANİ TÜRK MİLLETİNİ YOK SAYMIŞLARDIR. BUNUN KABUL EDİLEBİLİR BİR TEK YANI BULUNMAMAKTADIR.

657 SAYILI KHK’NIN 37. MADDESİ İLE “DEVLET GÖREVLİLERİ HAKKINDA GETİRİLEN CEZASIZLIK HALİ, BU KARARNAME İLE VATANDAŞ HAKKINDA DA GEÇERLİ HALE GELMİŞTİR. BU MADDE DOĞRUDAN VE KANUNA RAĞMEN BİR CEZASIZLIK HALİ GETİRMEKTEDİR. BU DÜZENLEME AÇIKÇA SUÇ İŞLEMEYE TEŞVİKTİR. MİLLETİ BİRBİRİNE KIRDIRACAK BÖYLE BİR DÜZENLEME ; YARGININ GÖREVİNİ GASPETMEK, GEÇMİŞE DÖNÜK KISMIYLA AF ANLAMINA GELDİĞİ İÇİN TBMM’NİN YETKİSİNİ ELİNDEN ALMAK VE GELECEĞE DÖNÜK KISMIYLA DA PARAMİLİTER GÜÇLERİN ORTAYA ÇIKMASINA, SONUÇ OLARAK; DEVLETİN TEKELİNDE BULUNAN SİLAH VE GÜÇ KULLANMA YETKİSİNİ BİR KISIM VATANDAŞLARA DEVRETMEK ANLAMINA GELMEKTEDİR. 
TEK TİP KIYAFET DÜZENLEMESİ İLE MASUMİYET KARİNESİ, LEKELENMEME İLKESİ VE ADİL YARGILANMA HAKKI BAŞTA OLMAK ÜZERE HUKUKUN EVRENSEL İLKELERİ ALT ÜST EDİLMİŞTİR. BU DÜZENLEME; ÜLKEMİZİN DE İMZA ATTIĞI AİHS HÜKÜMLERİ, ANAYASAMIZ VE MEVZUATIMIZ ORTADA İKEN, FETÖ YARGILAMALARINI VE DEVLETİMİZİN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELESİNİ SULANDIRMAKTAN VE MAHKEMELERİMİZCE VERİLECEK HÜKÜMLERİN İLERİDE HAK İHLALİ KARARLARIYLA BOZULMASININ ÖNÜNÜ AÇMAKTAN BAŞKA HİÇ BİR İŞE YARAMAYACAKTIR. GUANTANAMO AMERİKA’NIN DAHİ YÜZ KARASI KABUL EDİLMİŞKEN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NE ÖRNEK GÖSTERİLMESİ ASLA KABUL EDİLEMEZ. 
TORBA KANUNLARLA İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALE GETİRİLMİŞ BULUNAN MEVZUATIMIZ, TORBA KHK OLAN 696 SAYILI SON KHK İLE HUKUK DÜZENİMİZİ ALLAK BULLAK ETMİŞTİR. HUKUKÇULARIN DAHİ MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE TAKİP ETMESİNE OLANAK KALMAMIŞ, EVRENSEL HUKUK İLKELERİ AYAKLAR ALTINA ALINMIŞTIR. 
TOPLUMSAL BARIŞA ALENİ BİR ŞEKİLDE TEHDİT OLUŞTURAN BU KHK’NIN DERHAL ORTADAN KALDIRILMASINI VE OHAL İLANINA GEREKÇE OLAN SEBEBE AYKIRI KARARNAMELERLE ÜLKE YÖNETİLMESİNE SON VERİLMESİNİ, NORMALLEŞMENİN SAĞLANARAK HUKUK DEVLETİNİN GEREKLERİNİN YERİNE GETİRİLMESİNİ CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN VE HÜKÜMETTEN BEKLİYORUZ. YİNE; KHK’LARI DENETLEMEYECEĞİNİ İLAN EDEN ANAYASA MAHKEMESİ’NE,VAHİM HUKUKSAL SONUÇLARA YOL AÇTIĞI AYAN BEYAN ORTADA OLAN ANAYASAYA AYKIRI KARARINDAN DÖNMESİ ÇAĞRISINDA BULUNUYORUZ. SON OLARAK; TÜM YURTTAŞLARIMIZA, İŞLENEN HİÇ BİR SUÇUN KANUN VE MAHKEMELER ÖNÜNDE CEZASIZ KALMAYACAĞINI, SUÇLAR VE CEZALAR KONUSUNDA SON SÖZÜ YÜCE TÜRK MİLLETİ ADINA BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ MAHKEMELERİN VERECEĞİNİ HATIRLATIYOR, HERKESİ YASALARA UYMAYA, BİRLİK, BERABERLİK VE KARDEŞLİK İÇERİSİNDE YAŞAMAYA DAVET EDİYORUZ.

AYDIN BAROSU YÖNETİM KURULU
ADINA
BARO BAŞKANI
AV. GÖKHAN BOZKURT

Okunma 4491 defa

IP Adresiniz :54.85.162.213
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..