Perşembe, 05 Nisan 2018 10:10

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ NEDENİYLE BARO BAŞKANIMIZCA ATATÜRK ANITINA ÇELENK KONULMUŞTUR. MESLEKTAŞLARIMIZIN KATILIMI İLE DÜZENLENEN TÖRENDE SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞIMIZIN OKUNMASININ ARDINDAN BARO BAŞKANIMIZCA BASIN AÇIKLAMASI YAPILMIŞTIR.

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ NEDENİYLE BARO BAŞKANIMIZCA ATATÜRK ANITINA ÇELENK KONULMUŞTUR. MESLEKTAŞLARIMIZIN KATILIMI İLE DÜZENLENEN TÖRENDE SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞIMIZIN OKUNMASININ ARDINDAN BARO BAŞKANIMIZCA BASIN AÇIKLAMASI YAPILMIŞTIR.

 

AYDIN BAROSU 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASIDIR

Mesleğimize, meslektaşlarımıza ve barolara yönelik saldırıların dayanılmaz bir boyuta ulaştığı, avukatların bürolarında, adliyelerde, haciz mahallerinde, keşif mahallerinde, duruşma salonlarında bile saldırıya uğradığı, hatta öldürüldüğü, baro başkanlarının ve yönetim kurullarının sudan sebeplerle, hukukun bilinen bütün kuralları ayaklar altına alınıp kanunların üstüne basılıp çiğnenerek yargılandığı, yargı kararlarının tanınmadığı, torba yasalarla ve torba KHK’larla hukukun katledildiği, Anayasa ile güvence altına alınmış güçler ayrılığı ilkesinin yalnızca adının kaldığı, bağımsız ve tarafsız olarak ilan edilen yargıya güvenin yurttaşlar nazarında yerlerde süründüğü; sonuç olarak, hukukun üstünlüğü endeksinde 113 ülke arasında 101. sıraya gerileyen bir ülkenin avukatları olarak 21. asrın 18. yılında bir avukatlar gününü karşılıyoruz.

Bugün, Avukatlık sınavının olmadığı belki de tek ülkede, yetersizliğini sağır sultanın dahi duyduğu, sayıları 100’ü aşmış hukuk fakültelerinden mezun hukuk insanlarının ülkesinde hukuku ayakta tutma mücadelesi veriyoruz. Puanları az olsa da, hatırları çok olanların kabul edildiği hakimlik ve savcılık stajı döneminde, doğal olarak verilen maaşlara karşın, yargının istenmeyen çocuğu, üvey evladı gözüyle görülen avukatlık mesleğine ilk adımlarını atan stajyer avukatların, ücret alma, para kazanma yasağı olan koca bir yılı çileyle geçirmesine içimiz yanarak tanıklık ediyoruz. Bir gecede yapılan yasa değişikliği ile, eski milletvekillerine diplomatik pasaportun verildiği, ama 50. Yıl plaketi verdiğimiz üstatlarımız dahil olmak üzere avukatlara yeşil pasaportun bile çok görüldüğü bir ülkenin avukatları olarak, yurtdışında yaşayan ve örneğin yatalak vaziyette bulunan müvekkillerimize, adeta seyahat hürriyetimiz kısıtlanmış olarak avukatlık hizmeti vermeye çalışıyoruz. Ekonomik durumu kötü olan yurttaşların hak arama özgürlüğünün sağlanabilmesi adına, adli yardım kurumu çerçevesinde görevlendirdiğimiz meslektaşlarımıza, asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken ücretlerini bile, en erken bir yıl sonra ödeyebildiğimizi haykırdığımız halde sesimizin duyulmadığı bir ülkede, angaryaya dönüşmüş bu hizmeti vermeye devam ediyoruz. Dünyanın en mükemmel yargı ağı denilen UYAP sisteminin, giderek kolaylaştırılacağı yerde, neden avukatlar için adeta kullanımı imkansız hale getirildiğini hayretler içerisinde anlamaya çalıştığımız bir ülkede müvekkillerimizin haklarını ararken, vücut ve akıl sağlığımızı kaybetmemeye çalışıyoruz.

Avukatın yargının kurucu ve asli unsuru olduğunu göz ardı edip, ayak bağı olarak göstermeye çalışan, adeta yargılama makamına tabi olmak zorundaymış gibi gören anlayışın varlığını üzülerek görüyoruz. Görevinin gereği olarak ileri sürdüğü itirazlar ve yaptığı savunmalar nedeniyle avukatlar hakkında tutanak tutularak suç duyurusunda bulunulmasının, sıklıkla yaşadığımız bir hukuk faciası ve hak katliamı haline gelmesini eleştirirken, bütün hukuk ilkelerini ve kurallarını ayaklar altına alarak, duruşma zabıtlarını bile, duruşmada hazır bulunan avukatlara vermemekte direnen hakimlerin varlığına tanıklık ediyoruz. Tüm bunların yalnızca mesleğimiz için değil, esasen doğrudan, haklarını savunma görevini üstlendiğimiz yurttaşlarımızın hukuku için birer tehdit olduğunu bir kez daha herkese hatırlatıyoruz.

Biz avukatız. İftiraya uğramış masumların tutunduğu ellerin sahibiyiz biz. İstismar edilen çocukların, şiddete uğrayan kadınların, hakkı gasp edilen insanların hakkını biz ararız. Sokaktaki sahipsiz, dilimizi bilmeyen yavru kedinin dili, zehirlenmemiş bir havayı solumak, yani yaşamak için feryadını duyuramayan insanımızın sesi biziz. Biz avukatız. Yurttaşların ekmek gibi, su gibi, hava gibi muhtaç olduğu, devletin bile temeli olan adalete, güven içinde sığınmak istedikleri o limana giden geminin kaptanıyız biz. İçinde adalet duygusu olmayan insana nasıl insan denemezse, içinde avukat olmayan en güzel görünümlü saraylara da adalet sarayı denemez. Bağımsız avukatlar varsa özgür bir savunma, özgür bir savunma varsa bir adalet imkânı var demektir. Umut var demektir; umuduz biz. Biz avukatlar, yargının ne teferruatı, ne de üvey evladıyız; bizatihi yargının asli ve kurucu bir unsuru, hükümlerin meşruiyetinin dayanağı, adaletin öz annesiyiz..

Yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti temelinden uzaklaşılıp, yargının yürütmeye bağlanmaya çalışıldığı, hatta vatandaşlar tarafından artık bağımlı ve taraflı görüldüğü bu OHAL sürecinde dahi umudumuzu ve mücadele azmimizi kaybetmedik. Hiç bir zaman da kaybetmeyeceğiz. Biz avukatlar, yüzyıllardır toplumlara önderlik etmenin, baskılara direnmenin, hiçbir gücün karşısında boyun eğmemenin ve bedeli ne olursa olsun doğru bildiğimizi savunmaktan vazgeçmemenin haklı gururu ve azmiyle, cübbelerimizi onurla ve hiç kimsenin önünde iliklemeden sırtımızda taşıyoruz. Bizler yürütme erkinin önünde ayağa kalkarak değil, bağımsızlığımızı koruyarak ve halkımızın önünde; hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağımıza namusumuz ve vicdanımız üzerine ant içerek cübbelerimizi giyiyor, kadın ve erkek avukatlar olarak omuz omuza, birlikte halkımızın hak arama özgürlüğünü savunuyoruz.

Yaşanan tüm olumsuzluklara, zorluklara ve olağanüstü engellemelere rağmen; adaleti hayatla eşdeğer tutan, bu uğurda en büyük fedakarlıkları yaparak, yok edilmeye çalışılan kutsal savunma hakkını inatla ve yılmadan korumaya çalışan, yeminine sadakati namus, cübbesini onur, adaleti kutup yıldızı bilen tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyor, en derin sevgi ve saygılarımızla selamlıyoruz.

AYDIN BARO BAŞKANLIĞI

Okunma 4559 defa

IP Adresiniz :3.231.220.225
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..