Çarşamba, 09 Ocak 2019 11:49

Engelli Hakları Komisyonumuz bugün Baro Başkanlık Odasında 7-14 Ocak Beyaz Baston Körler Haftası nedeniyle basın açıklaması yapmıştır.

Engelli Hakları Komisyonumuz bugün Baro Başkanlık Odasında 7-14 Ocak Beyaz Baston Körler Haftası nedeniyle basın açıklaması yapmıştır.

AYDIN BAROSU

ENGELLİ HAKLARI KOMİSYONU

7-14 OCAK BEYAZ BASTON KÖRLER HAFTASI

BASIN AÇIKLAMASI

İçinde bulunduğumuz 7-14 ocak tarihleri Beyaz Baston Körler haftası olarak anılmaktadır. Beyaz Baston 1921 yılında Londra'da geçirdiği trafik kazasında görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının ,fark edilmek adına bastonunu beyaza boyamasıyla kullanılırlık kazanmıştır. Beyaz bastonun yarattığı farkındalık ve başarı karşısında Fransa Körler Örgütü 1931 yılında körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini karar vermiştir. Bu simgeleşme neticesinde 7-14 ocak tarihleri 'Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası' olarak kabul edilmiştir.

Beyaz baston görme engelliler için bir bağımsız yaşamın Beyaz Baston haftası ise empatinin ve farkındalığın sembolüdür. Bu hafta kapsamında göz sağlığının önemi vurgulanarak görme engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ilişkin çözüm yollarının araştırılıp, toplumsal duyarlılığın ve bilinç düzeyinin artırılmasına katkıda bulunmak için çeşitli toplum örgütleri etkinlikler düzenlemektedir. Etkinlikler, görme engellilerin günlük hayatlarında karşılaştıkları zorluklara dikkat çekerek, bizlerden neler beklendiğini yada ne beklenmediğinin de anlaşılmasını sağlamaktadır.

Ne yazık ki Günlük rutinimizde düşünmeden yaya geçidi üzerine bıraktığımız araçların, kaldırımlarda dükkanların önüne konan masa ve sandalyelerin ve daha bunun gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz hareketler ile görme engelli vatandaşlarımızın hareket serbestisini sınırlandırmaktayız. Unutmamalıyız ki görme engellilerin yürüme yollarında yaratılacak birkaç cm’lik değişiklikler bile engelli bireylerimizin hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Üzerinde durmamız gereken bir diğer ve önemli nokta ise şehrimizde halen trafik lambalarında sesli sinyalizasyon sistemlerine geçilememiş olmasıdır. Hissedilebilir zeminler, engelli yürüme yolları gerek kurum ve kuruluşlarda gerekse toplumsal alanda oluşturulmamıştır. Oluşturulanların ise yeterli olmadığı, olması gereken standartların çok uzağında kaldığı ortadadır. Eğitimde, sağlıkta, sosyal yaşamda engellilerimize yönelik çalışmaların artırılması gerekmektedir. Anayasal güvence altındaki haklarının, yasal düzenlemelerin bir an önce Kamu Kurum ve Kuruluşlarında ve yine özel kurumlarda uygulanabilir hale getirilmesi, engellilerin erişebilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Ve tüm bu öncüllerin yanında öncelikle görme engelli bir birey ile nasıl iletişim kuracağımızı, engelli bireylerimizin ne gibi zorluklarla karşılaştığını ve çözümlerimizin neler olabileceğini bilmeliyiz.

Aydın Barosu Engelli Hakları Komisyonu olarak bu hafta kapsamında sadece görme engelliler için değil tüm engel grupları için toplumsal farkındalığın yaratılması ve arttırılması için elimizden gelen çabayı sarfedeceğimizi, engelliler için Engelsiz Kent Yaşamının oluşturulması başta 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ve diğer kanun hükümlerinin hayata geçirilmesinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Hayat Farklılıkları ve Farkındalıklarla Güzel…

                                                                                              AYDIN BAROSU ENGELLİ HAKLARI KOMİSYONU

Okunma 4714 defa

IP Adresiniz :35.172.233.2
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..