Pazar, 03 Mart 2019 08:27

Ortak Basın Açıklaması

Basına ve Kamuoyuna;

Mesleğimize ve meslektaşlarımıza dönük saldırılara dün bir yenisi daha eklenmiştir. 01 Mart 2019 tarihinde Diyarbakır Baro Başkanımız, Baro Yönetim Kurulu Üyesi ve Baro üyesi meslektaşlarımız ve baro çalışanları, Diyarbakır Adliyesi önünde her Cuma yapılan Tahir ELÇİ anma etkinliği akabinde, Diyarbakır Barosu Adli Yardım Bürosuna geçerken, 7-8 kişiden oluşan bir grubun fiziki saldırısına maruz kalmışlardır.

Saldırı, cezaevinde açlık grevi başlatan hükümlü-mahpus yakını olduğunu iddia eden kişiler tarafından, mahpus ile yeterince ilgilenilmediği gerekçe gösterilerek kendilerince  meşru gösterilmeye çalışılmıştır. Biz bu saldırıyı, “yüreği yanan” bir babanın tepkisi olarak görmüyor ve böyle kabul etmiyoruz.  

Saldırının oluş şekline, öncesinde ve sonrasında yaşanan gelişmelere bakıldığında, saldırının sıradan değil,   planlı bir saldırı olduğu açıktır. Hak mücadelesi bağlamında tarihsel bir misyona sahip olan Diyarbakır Barosu'nun hedef alınması hepimizi bir kez daha derinden yaralamıştır.

Diyarbakır Barosu geçmişten bugüne hak ihlallerine karşı hukuki, ahlaki ve meşru temelde mücadelesini sürdüren bir hukuk örgütüdür. Dolayısıyla yapılan saldırının sözde gerekçesinin asılsız bir iddiadan ibaret olduğu, asıl hedefin Diyarbakır Barosu şahsında hak-hukuk mücadelesi yürüten kişi ve kurumlara gözdağı vermek olduğunu düşünüyoruz.

Biz Diyarbakır Barosu’na yönelik olarak gerçekleştirilen bu saldırıyı, tüm barolara ve mesleğimize yapılan planlı ve organize bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Faillerin yakalanarak, varsa arkasındaki odaklar ile birlikte yargı önüne çıkarılmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz. Son olarak adli makamların olaya ilişkin yaklaşımlarının ve bizzat olayın takipçisi olduğumuzu ve Diyarbakır Barosu’nun yanında yer aldığımızı tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz.
 
ADANA BAROSU
AFYONKARAHİSAR BAROSU
AĞRI BAROSU
AMASYA BAROSU
ANKARA BAROSU
ANTALYA BAROSU
ARTVİN BAROSU
AYDIN BAROSU
BALIKESİR BAROSU
BATMAN BAROSU
BİNGÖL BAROSU
BİTLİS BAROSU
BOLU BAROSU
BURDUR BAROSU
BURSA BAROSU
ÇANAKKALE BAROSU
ÇANKIRI BAROSU
ÇORUM BAROSU
DENİZLİ BAROSU
DÜZCE BAROSU
ELAZIĞ BAROSU
ERZURUM BAROSU
ESKİŞEHİR BAROSU
GAZİANTEP BAROSU
GİRESUN BAROSU
HAKKARİ BAROSU
HATAY BAROSU
ISPARTA BAROSU
İSTANBUL BAROSU
İZMİR BAROSU
KAHRAMANMARAŞ BAROSU
KASTAMONU BAROSU
KIRIKKALE BAROSU
KIRKLARELİ BAROSU
KOCAELİ BAROSU
MANİSA BAROSU
MARDİN BAROSU
MERSİN BAROSU
MUĞLA BAROSU
MUŞ BAROSU
ORDU BAROSU
SAKARYA BAROSU
SİİRT BAROSU
SİNOP BAROSU
ŞANLIURFA BAROSU
ŞIRNAK BAROSU
TEKİRDAĞ BAROSU
TOKAT BAROSU
TRABZON BAROSU
TUNCELİ BAROSU
UŞAK BAROSU
VAN BAROSU
YALOVA BAROSU
YOZGAT BAROSU
ZONGULDAK BAROSU

Okunma 3870 defa

IP Adresiniz :35.173.57.84
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..