Salı, 07 May 2019 13:32

BASINA ve KAMUOYUNA

BASINA ve KAMUOYUNA
Dün Yüksek Seçim Kurulu tarafından, 31 Mart'ta bizzat kendi kontrolü, denetimi  ve organizasyonu ile gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verilmiştir. 
YSK, seçimlerin üzerinden 36 gün geçtikten sonra verdiği bu kararla, ülkemizde demokrasi ve hukuk adına, yurttaşlarımızda ise bunların teminatı olan kurumlara güven adına ne kalmışsa yok etmiştir. Karar, başta hukuk olmak üzere, bildiğimiz, inandığımız tüm kurallara ve değerlere aykırıdır. Yok hükmündeki bu karardan sonra, artık YSK da Türk Milleti nazarında, itibar olarak yok hükmündedir.  YSK’NIN İPTAL KARARI, KÖR TOPAL YÜRÜMEYE ÇALIŞAN DEMOKRASİMİZİN BEYNİNE SIKILMIŞ BİR KURŞUNDUR. TARİH VE GERÇEK YARGI BUNU ASLA UNUTMAYACAKTIR.
Kararda iptal gerekçesi olarak sandık başkanları gösterilmiş ve bunun sonuca etkili olduğu ifade edilmiştir. Sonuca ne şekilde etkili olduğu, bu kurul tarafından hukukla ve mantıkla asla açıklanamayacaktır. Esasen ortada bir gerekçe değil, mızrağın sığdırılmaya çalışıldığı bir kılıf vardır ve mızrak kılıfı delmiştir. “Seçmen iradesini usule feda etmemek gerekir” diyerek mühürsüz oyları geçerli sayan YSK’nın  başka bir ülkenin  YSK’sı olmadığını da, aynı YSK’nın şimdiki kararıyla, bu kez usulle esası bir arada toprağa gömerek Millet iradesini yok saydığını da hiç kimse unutmayacaktır.
Sandık kurulu başkanlarının nasıl ve kim tarafından görevlendirileceği yasada açıkça yazılıdır ve tamamen seçim kurulları ile YSK'nın görevine giren bir husustur. 2 Mart 2019 tarihinde sandık kurullarının oluşumuna itiraz süresi bitmiştir ve bu tarihi belirleyen de, şimdi bu tarihi yok sayan da bizzat YSK’dır. Kemalpaşa'da reddedip, İstanbul'da kabul eden de aynı  YSK'dır. Seçimler sonuçlandıktan sonra, varsa kendi hatalarından dolayı başkalarını suçlamaya çalışmak esasen komiktir. Ancak, ülkemizin getirildiği noktadaki büyük tehlikeyi gördüğümüz ve ciddiye aldığımız için buna gülemiyoruz. 
Aynı sandık kurulu başkanlarının sandıklarındaki zarflardan çıkan diğer oylar ve yapılan seçimler geçerli kabul edilirken, yalnızca Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptalini, tarih boyunca hiç kimse hukuk diliyle anlatamayacak ve anlamayacaktır. Verilen basit bir karar değildir. "Tam kanunsuzluk" denilen şey, tam olarak Yüksek Seçim Kurulu'nun yaptığı şeydir ve ülkemizi her anlamda büyük bir sıkıntıya sokmuştur. Demokrasi ve hukuk devletine dair bütün kurallar ve ilkeler, YSK'nın kendisini dahi inkar ederek verdiği bir tek kararla yok edilmiştir. Bu vebali, başta ekonomik anlamda olmak üzere Türk Halkı ödemek zorunda bırakılmaktadır. Bu vebalin hesabını ilgili herkes kanun önünde ve gerçek mahkemelerde elbette verecektir. Mutlaka verecektir. Eninde sonunda verecektir. 
Egemenliğin asli sahibi olan Türk Milletinin iradesini, Anayasayı ve kanunları çiğneyerek yok sayan her sorumlu hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bu ülkenin hukuk kurumlarının hepsinin YSK gibi olmadığını Türk halkının bilmesini ve avukatlarına güvenmesini istiyoruz. 
Halkımızı, bütün hukuksuzluklara rağmen demokrasi inancından asla vazgeçmemeye, umutlarını daha da büyütmeye davet ediyoruz. Umutsuzluk Türk Milletinin genlerinde olmayan bir şeydir.  Umutsuzluğa düşme hakkımız olmadığını unutanlara, 100 yıl önceki koşullarda Atamızın Samsun’a ilk adımı attığı günü ve o günkü inancını hatırlatmayı bir borç biliyoruz. Yurttaşlarımızı  hukuka aykırı eylemlerden kaçınmaya, tavırlarını her zaman olduğu gibi kanunlara uygun bir olgunluk içerisinde göstermeye davet ediyoruz. Bilinmelidir ki; İstanbullu yurttaşlarımız yalnız olmadıkları gibi, oyları da sahipsiz değildir. Gerekirse, 23 Haziran'da Aydın Barosu Avukatları da sandık ve seçim güvenliği için İstanbul’da olacaktır.  İstanbul Barosu'nun ev sahipliğinde yapılacak her türlü demokrasi ve hukuk mücadelesine hazırız. Kimse unutmasın: Bu ülkenin avukatları bu halkın haklarını savunmak için dimdik ayaktadır ve hiç bir gücün karşısında eğilmeyecektir.
Halkımıza saygılarımızla duyururuz. 
Aydın Barosu Başkanlığı
Okunma 4071 defa

IP Adresiniz :3.231.220.225
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..