Pazartesi, 20 May 2019 13:11

Baro Başkanımız Av. Gökhan Bozkurt ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Efeler Belediye Başkanı’nın açıklamaları ile ilgili basın açıklaması yapmışlardır. Yazılı açıklama Yönetim Kurulumuz tarafından yapılmış olup, aynı zamanda Kadın Hakları Komisyonu Koordi

Baro Başkanımız Av. Gökhan Bozkurt ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Efeler Belediye Başkanı’nın açıklamaları ile ilgili basın açıklaması yapmışlardır. Yazılı açıklama Yönetim Kurulumuz tarafından yapılmış olup, aynı zamanda Kadın Hakları Komisyonu Koordinatörü Yönetim kurulu üyemiz Av. H. İrem Bozkurt tarafından okunmuştur.

Kamuoyuna ve Meslektaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay’ın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Stadyum’da düzenlenen törenlerde, protokol kurallarını hiçe sayan, görgü ve nezaketten yoksun tavrı nedeniyle kendisini kınayan bir açıklama yapmıştık. Aydın Barosu’ndan özür dilemesi gereken Belediye Başkanı’nın bunu yapmak yerine, bir tek cümlesi bile gerçek olmayan, iftiralarla dolu açıklama yaparak kendisini savunmaya çalıştığını üzülerek ve esefle gördük.

Kamuoyunun da yakından takip ettiği ve bildiği üzere; Baro Başkanımız 23 Nisan 2019 tarihinde, resmi bir ziyaret çerçevesinde Fransa’nın Strazburg şehrinde bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Konseyi’nde hazır bulunmuştur. Bu nedenle, 23 Nisan’da yapılan törene bizzat katılması mümkün olamamıştır. Aydın Barosu Başkanı, her milli bayramda Baromuz adına törende, olması gereken yerde ve protokol kuralları gereğince kendisine ayrılan koltukta olmuştur. Başka bir kurumun temsilcisine ayrılan koltuğu işgal etmeye çalışmadığı gibi, canının istediği değil, katılması gereken her törene katılan Baro Başkanımıza, kamuoyunu yanıltmaya çalışılarak atılan bu iftirayı Belediye Başkanı ve üstelik avukat olan bir kişiye yakıştıramıyoruz.

Sayın Belediye Başkanını hiç göremediğimiz” kadına yönelik şiddetle mücadele” alanında, Baro Başkanımız her türlü mücadeleyi yapmakta olup ; Baro Başkanlığı görevini yerine getirirken birçok olayı bizzat etmektedir. Kamuoyu da bu çalışmaları yakından takip etmekte ve takdirle karşılamaktadır. Sayın Belediye Başkanı, yarattığı protokol krizi ve kural tanımaz tavrı ile , ayrıca nezaketsiz tavrını örtme telaşı içerisine girerek, kadına yönelik şiddet vurgusu ile yaşanmamış olayları yaşanmış gibi konuşarak kamuoyunu yanıltma çabasını en ağır şekilde kınıyoruz. Baro Başkanımız koltukla ilgili olarak, ne Belediye Başkanı’na ne de değerli eşine bir tek sözcük bile sarf etmediği, her şey tüm protokolün ve Baro görevlimiz dahil olmak üzere görevlilerin huzurunda gerçekleştiği halde, “koltuktan kalkması için taciz etti” cümlesini nasıl kurabildiğini bilmiyoruz, ama yalan söylemenin bir Belediye Başkanı’na hiç yakışmadığını biliyoruz.

Bir Baronun saygınlığının oturulan koltukla ölçülemeyeceğinin tartışma konusu olmadığı doğrudur. Buna karşılık, devlet protokolündeki koltuklar da orada bulunması gerekenlerin evlerindeki oturma koltukları değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir çadır devleti olmadığını Belediye Başkanı’nın bilmesi ve buna uygun davranması da zorunluluktur. “Gözünü koltuk hırsı bürümüş” gibi seviyesiz ifadeleri ve yalan beyanları nedeniyle Fatih Atay , Efeler Belediye Başkanlığı makamının saygınlığını yerle bir etmiştir. Bir Belediye Başkanı, üstelik bir avukat gerektiğinde özür dilemeyi bilmelidir. Bunu yapıp yapmamak kendi yapısı, kişiliği ve tarzı ile ilgilidir. Ancak kendisini haklı göstermek uğruna, bir Belediye Başkanı ve avukat asla yalan söyleme hakkına sahip değildir. Meslek kurallarına uymayan ve bir siyasetçiye yakışan üsluptan çok fazla uzakta bulunan M.Fatih Atay’ı Aydın Barosu’ndan , Baro Başkanımızdan ve Aydın Halkından özür dilemeye davet ediyor ve yalan beyanları nedeniyle bir kez daha kınıyoruz.

Kamuoyuna üzülerek ve saygılarımızla duyurulur.

Okunma 4271 defa

IP Adresiniz :3.233.239.102
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..