Hata
  • JUser: :_load: 42 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Perşembe, 07 Kasım 2019 20:41

KAMUOYUNA SAYGILARIMIZLA DUYURURUZ.

Aydın Barosu duruşu ve yıllardır gerçekleştirdiği çalışmaları ile her zaman canımızdan, hayatımızdan bir parça olan, sevgimizi ve duygularımızı paylaştığımız can dostlarımızın yanında olmuş, Hayvan Hakları konusunda yaptıkları kamuoyunca takdirle karşılanmıştır.

                İzmir’in Menderes ilçesinde meydana gelen bir olaya Baromuza kayıtlı bir meslektaşımızın adının karışmış olması dahi yeterince üzülmemize sebebiyet vermiştir.

                Ancak, izlenen kamera görüntüleri, tanık beyanları ve titizlikle uzun süre yapılan çalışmalar neticesinde, olaya adı karışan 76 yaşındaki meslektaşımızın, kamuoyunda yaratılan algının aksine, kendisine saldıran köpekten korunmak amacıyla, orada bulunan vasıta ile kendisini koruduğu, tüm canlılara tanınan Zorda kalma halinde kendisini koruma hakkının oluştuğu görülmüş, yapılan disiplin soruşturmasında bu husus tespit edilmiştir.

                Bu haliyle, yaratılmak istenen algının aksine, mesleği ile ilgili olmasa dahi, Avukatlık mesleğinin saygınlığı ve hayvan hakları konusundaki duyarlılığımız sebebiyle başlatılan disiplin soruşturması süreci sonunda, eylemin Avukatlık Yasası'na ve Meslek Kurallarına aykırılık teşkil etmemesi nedeni ile, sosyal medyada yayınlanan kararımızda ve yukarıda açıklanan gerekçelerle ilgili avukatın disiplin kuruluna sevkine yer olmadığına karar verilmiştir. Tüm şikayetçilerin karara itiraz hakları bulunmaktadır.

Hayvanlara karşı işlenen eylemlerin suç sayılması, hayvanların mal değil can olarak kabul edilmesi bakımından gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için bugüne kadar ortaya koyduğumuz mücadeleyi bundan sonra da sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Barolar yürürlükteki mevzuat hükümleri ile bağlı olup, ceza soruşturması yapmaya yetkili olan makam Cumhuriyet Savcılığıdır. Baromuz tarafından yapılan soruşturma yalnızca disiplin soruşturmasıdır ve meslek suçları ile sınırlıdır.

Sosyal Medyada hakaret ve küfür ettiği tespit edilen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını, Yönetim kurulu tarafından oybirliği ile alınan karara karşı itiraz merciinin açıkça belirtildiğini hatırlatarak açıklamamızı

KAMUOYUNA SAYGILARIMIZLA DUYURURUZ.

Okunma 8713 defa

IP Adresiniz :3.235.179.111
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..