Hata
  • JUser: :_load: 42 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Pazartesi, 09 Aralık 2019 09:10

Baromuz Kadın Hakları Komisyonu Basın Açıklaması

Baromuz Kadın Hakları Komisyonu bir cezaevi firarisi tarafından öldürülen Ceren ÖZDEMİR’in katledilmesinin nedeniyle kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla, kadınlarımız tarafından İstanbul’da yapılan barışçıl bir gösteriye güvenlik güçlerince yapılan kötü müdahaleyi kınayan basın açıklaması düzenlemiştir.

BASIN AÇIKLAMASI

KADINLARI DEĞİL, KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURUN:
Ülkemizde kadın cinayetlerinin hızla arttığı bir dönemde, son olarak birkaç gün önce tanımadığı bir cezaevi firarisi tarafından öldürülen Ceren ÖZDEMİR’ in katledilmesinin üzüntüsünü ve dehşetini yaşadığımız bir süreçte, kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla, kadınlarımız tarafından İstanbul’ da yapılan barışçıl bir gösteriye güvenlik güçlerince yapılan müdahaleyi kınıyoruz.
Kadın cinayetlerine karşı yapılan haklı ve barışçıl bir toplantıya yönelik şiddet içeren bu müdahale ve gözaltılar, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesidir. Kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkını savunmak, şiddeti protesto etmek, sorumluları göreve çağırmak demokratik bir hakkın kullanılmasıdır.
Kadına karşı şiddetin tüm dünyada simgesi haline gelen bir dans gösterisinin polis tarafından şiddet kullanılarak dağıtılması, göstericilerin ters kelepçe takılarak gözaltına alınmaları kabul edilemez.
Kadına karşı şiddeti önlemek devletimizin yükümlülüğüdür. Bu doğrultuda aslında birlikte çalışma ve dayanışma yapması gereken kadınlarımıza, kolluk güçlerinin ve bu talimatı verenlerin uygulamış olduğu bu davranışları ve şiddeti kınıyor, gözaltına alınanların hemen salıverilmesini talep ediyoruz.
Barolar olarak, kadına karşı şiddetin önlenmesi için haklı taleplerimizi dile getirmek, mücadelemizi yılmadan sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz. 09.12.2019

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ
KADIN HUKUKU KOMİSYONU

Okunma 8569 defa

Ortam

IP Adresiniz :3.235.179.111
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..