Hata
  • JUser: :_load: 42 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Pazar, 22 Aralık 2019 14:45

KAMUOYUNA

KAMUOYUNA
 
14.12.2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Faizsiz Finans Kuruluşlarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçiler İçin Etik Kurallar” metninde dini kaynaklar referans gösterilmiş, kutsal metinlerden yapılan alıntılar devletin resmi gazetesinde resmen yer almış, bu konu kamuoyunun gündemine düşmüştür. 
Mevzuat hükümleri gereğince düzenlenen ve yayımlanan belgelerin dayanakları Anayasa, yasalar ve tüzükler olmak zorundadır.  Sözkonusu belge ise, mevzuat hükümleri yerine açıkça kutsal dini metinlere ve ilkelere dayandırılmış, ne yazık ki bu şekilde de yayımlanmıştır. Bu, hukuk aracı kılınarak, dini hükümlerin gündelik yaşayışa resmen sızdırılma çabasından ve   Cumhuriyetin olmazsa olmazı, Anayasayla korunan ilkelerine açıkça yapılan saldırıdan başka bir şey değildir. Bu bir karşı devrim kalkışmasıdır. 
Cumhuriyetin nitelikleri Anayasamızın 2. maddesinde açıkça yazılmıştır. Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti  “LAİK VE SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİ”dir. “Laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını öngören bir ilke olmasının yanında, aynı zamanda barış içinde birlikte yaşamamızın, din ve vicdan özgürlüğünün, özgür düşüncenin de temelidir.” Ulu Önder Atatürk de “Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü de demektir.”cümlesiyle bunu çok net bir biçimde ifade etmiştir. 
Sözkonusu metnin kendisi de, Devletin Resmi Gazetesi’nde yayımlanması da, tüm kurum ve kişilerin bağlı olduğu Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına açıkça aykırıdır. Bu metni hazırlayanlar ve yayımlanmasını sağlayanlar suç işlemişlerdir. Sorumlular derhal görevden alınmalı, Cumhuriyet Savcılıkları hemen bu kişilerin tamamı hakkında soruşturma başlatmalıdır.  Buradan, laiklik ilkesini ortadan kaldırmaya çalışan bu eylemin içinde yer alan her sorumlu için açık bir suç  duyurusunda bulunuyoruz. 
Bizzat Atatürk’ün sözünü tekrar ederek “Artık Türkiye, din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. Bu gibi oyuncular varsa,    kendilerine başka taraflarda sahne arasınlar.” diyor, Cumhuriyeti tüm    ilkeleriyle birlikte korumaya canımız pahasına devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.  20. Yüzyılın başlarında Cumhuriyet sayesinde elde ettiğimiz kazanımların, Türk Milletinin insanca, uygar ve eşit yurttaşlar olarak yaşaması için getirilen ilkelerin 21. Yüzyılda ortadan kaldırılmasına asla izin vermeyeceğiz. 
 
Okunma 8157 defa

IP Adresiniz :3.235.179.111
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..