Hata
  • JUser: :_load: 42 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Pazar, 05 Nisan 2020 06:38

ÖNCE SAĞLIK DİLEKLERİMİZLE VE EN KISA ZAMANDA BU SALGINLA MÜCADELEDEN BAŞARIYLA ÇIKARAK İKİNCİ EVİMİZ OLAN ADLİYELERDE TEKRAR BULUŞMAK UMUDUYLA TÜM MESLEKTAŞLARIMIZIN AVUKATLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUZ.

ÖNCE SAĞLIK DİLEKLERİMİZLE VE EN KISA ZAMANDA BU SALGINLA MÜCADELEDEN BAŞARIYLA ÇIKARAK İKİNCİ EVİMİZ OLAN ADLİYELERDE TEKRAR BULUŞMAK UMUDUYLA TÜM MESLEKTAŞLARIMIZIN AVUKATLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUZ.

İlk kez bir 5 Nisan günü, sizleri Atamızın heykelinin önünde buluşmaya davet edemedik. İlk kez, her zaman coşku içinde gerçekleştirdiğimiz hiçbir etkinlikte sizlerle bir araya gelemiyoruz. Dünyayı saran, insanlığı sarsan corona virüs salgını nedeniyle bir araya gelemediğimiz, uzaktan sarılmak zorunda kaldığımız buruk bir Avukatlar Günü’ndeyiz. Bu günler bizlere ve haklarını savunduğumuz insanlığa çok şey öğretmektedir. Belki de bunlardan en önemlisi, bilimin insanlık için nasıl büyük bir anlam ifade ettiğidir. “Ben, manevî miras olarak hiçbir âyet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım ilim ve akıldır.” diyerek bizlere en doğru yolu gösteren Ata'mızı, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum.

Yine bu salgında kaybettiğimiz tüm yurttaşlarımıza, en başta canlarımız için canlarını ortaya koyan sağlık çalışanları ile tüm kamu görevlilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

Birdenbire hayatımıza giren, hayatlarımızı bildiğimizden başka bir hale getiren salgın nedeniyle, gereken bütün tedbirleri derhal aldığımızı; aynı gün tüm toplu etkinlikleri iptal ederek, çalışanlarımızı hemen idari izinli sayıp nöbet sistemine geçtiğimizi, hijyen ve dezenfekte anlamında yapılması gerekenleri süratle yerine getirdiğimizi sizlerle paylaştık. Yine; birdenbire iş yapamaz hale gelen ancak mesleki sorumluluk nedeniyle büyük bir stres altında kalan meslektaşlarımızın bu özel durumları nedeniyle, çok hızlı bir şekilde görüşmelerde bulunup, ilgili her kurumla yazışmalarımızı yaparak sürelerin durması, duruşmaların ertelenmesi konularında diğer barolarla birlikte çalışmalarımızı yürüttük. Ekonomik anlamda sıkıntıya düşmesi kaçınılmaz olan bir meslek grubu olmamız sebebiyle, özellikle genç meslektaşlarımız açısından daha da büyük sıkıntıların yaşandığı bu süreçte, CMK, Adli Yardım, beraat vekalet ücretlerinin ödenmesi için yaptığımız girişimler ve aldığımız sonuçlarla, bir nebze olsun koşulları kolaylaştırmaya çalıştık.

Salgının başından bu yana, virüsün yayılmasının önüne geçilmesi bakımından alınan tüm tedbirlere uyan bir meslek camiası olmanın gururunu yaşadığımı ifade etmek isterim. Bunun için, ayrıca toplumda yaratmaya çalıştığınız duyarlılık ve farkındalıklar için hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Yine, evden çıkamayan meslek büyüklerimizin, üstatlarımızın iş ve işlemleri için gönüllü olarak koşup yardımcı olan, vefayı ve meslek dayanışmasını salgına mahkum etmeyen genç meslektaşlarıma da ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

Duruşma salonlarından atılan, görevini yapması engellenen, müvekkili olan tarafla özdeşleştirilerek tutuklanan, ceza alan, adliyede, hacizde, bürosunda fiziki saldırılara maruz kalan ve hatta hayatlarını kaybeden meslektaşlarımız bulunmaktadır. Bu eylem ve uygulamalara karşı gereken önem ve ciddiyetle tavır alınmaması, avukatların çalışma ve yaşam hakkı ile özgürlüklerine yönelik açık bir tehdittir. Bu tehditler esasen avukatlar üzerinden yurttaşların savunma ve adil yargılanma haklarına yönelmekte, hukuk devleti olduğu iddiasındaki bir ülkeye yakışmamaktadır. Savunma makamının lehine düzenlemeler yapılacağı söylemi ile çıkılan yolda, yeni düzenlemelerle, özellikle İkinci Yargı Reformu Paketiyle yapılması planlanan ve avukatları etkisizleştirmeye yönelik değişikliklerle karşı karşıya kalmış bulunuyoruz. Bu düzenlemeler kesinlikle kabul edilemez niteliktedir. Savunmanın görevine ilişkin kısıtlamalar; ülkemizin taraf olduğu pek çok Uluslararası Sözleşmeye ve Anayasaya aykırıdır. Buna rağmen kısıtlamaların yasal zemine oturtulmaya çalışılması adil yargılanma hakkını ihlal edecek, bizi Orta Çağ uygulamalarına geri götürecektir. Bu çağ dışı düşünceler bir kenara bırakılarak, çağdaşlaşma ve özgürlükleri esas alan düzenlemelerle yolumuza devam etmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve onların hakları için savaşan avukatların en doğal beklentileridir.

Aydın Barosu olarak, her zaman ve her koşulda olduğu gibi bugün de cübbemizin onuruna sahip çıkarak, hukukun üstünlüğü, demokrasi, temel hak ve özgürlükler adına savunma ve adil yargılanma hakkına yapılan her türlü müdahaleye karşı yılmadan mücadele etme kararlılığımızı bir kez daha yineliyoruz.

Evde kalmanın, halk olarak birbirimizin hayatlarını korumak adına son derece önemli olduğu bu süreçte, sağlık çalışanlarımız, ekmek mücadelesi veren emekçiler, meslektaşlarımız ve bütün yurttaşlarımız bakımından Sosyal Devletin tüm mekanizmaları ile varlığını göstermesini talep ediyoruz.

İçinden geçmekte olduğumuz olağanüstü süreçte, salgın hastalıkla hayatları pahasına mücadele eden doktorlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarımızın önünde saygıyla eğiliyoruz.

Önce sağlık dileklerimizle ve en kısa zamanda bu salgınla mücadeleden başarıyla çıkarak ikinci evimiz olan adliyelerde tekrar buluşmak umuduyla tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Günü’nü kutluyoruz.

AV. GÖKHAN BOZKURT

AYDIN BAROSU BAŞKANI

Okunma 5566 defa Son Düzenlenme Pazar, 05 Nisan 2020 06:41

IP Adresiniz :3.235.179.111
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..