Aydın Barosu
Pazar, 24 May 2020 04:00

Yakınlarımızdan, sevdiklerimizden uzak kaldığımız bu salgın günlerinin bir an önce geçmesi dileğiyle, gönüllerimizin bir olduğu meslektaşlarımızın ve halkımızın bayramını en içten duygularımla kutlar, huzurun, adaletin, eşitliğin ve hukukun üstünlüğünün hakim olduğu, bayram yeri gibi bir ülkede kardeşçe kutlayacağımız nice bayramları görmek umuduyla önce sağlık, sonra huzur ve mutluluk dilerim. Av. Gökhan Bozkurt Aydın Barosu Başkanı

Salı, 19 May 2020 05:42

SON ADIMIMIZA KADAR, ATAMIZIN O İLK KUTLU ADIMININ İZİNDE OLACAĞIZ.
19 Mayıs, külllerinden doğan Türk Milletinin esareti reddedişi ve bağımsızlık ateşini yakarak, ışığını tüm dünyaya yeniden saçmaya başladığı gündür. O gündür ki; birlik, beraberlik ve dayanışmamızın, kurtuluşa giden yolumuzun ilk adımları atılmıştır. Nice zulme göğüs geren milletimizin esir alınamayacağını, esir olmaktansa ölmeyi tercih edeceğini zalime ilan ettiği gündür.101 yıl sonra bugün hala hür ve bağımsız isek, sebebi onurlu mücadelenin başladığı o kutlu gündür. Atamızın açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürüyeceğimize, Cumhuriyetle yaşıt Aydın Barosu olarak her yıl bir kez daha ant içeceğiz. Son adımımıza kadar, o ilk kutlu adımının izinde olacağız.
Ulusumuzun kurtuluş meşalesinin yakıldığı gün olan 19 Mayıs 1919 'un bize miras bıraktığı birlik ve beraberlik , mücadele ve dayanışma ruhu içerisinde, geleceğimizin teminatı olan Türk Gençliği'ne ithaf edilen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı'nı kutluyor, o şerefli günün yıl dönümü olan 19 Mayısların gerektiği gibi kutlanacağı ve yaşatılacağı nice bayramları görmek temennisiyle ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kahramanlarımızı sonsuz minnet duyguları, rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Cuma, 15 May 2020 16:00

Adil yargıyı tesis etmek üzere, hâkimler ve savcılarla ilgili işlemleri hukukun üstünlüğü, mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile hâkimlik ve savcılık teminatı esaslarına göre yerine getirmek misyonuna, yine adil, bağımsız, tarafsız, güvenilir ve etkin yargının teminatı olma vizyonuna sahip olduğunu belirten HSK'nın, bazı sosyal medya paylaşımları nedeniyle Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan'ı görevden uzaklaştırdığı öğrenilmiştir. Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan'ın bugüne kadar Anayasanın 138. maddesinde belirtilen ilkelere uygun; görevinde bağımsız, Anayasa, kanun ve hukuk çerçevesinde, vicdanî kanaatine göre hüküm verdiği hususunda bir tereddüt ve aksine iddia bulunmadığı halde, "Bir anne, bir kadın, dahası bir insan olarak" ölümlerden duyduğu üzüntüyü dile getirdiği için görevden uzaklaştırılmasını, HSK'nın Anayasal görevi, misyonu ve vizyonuyla bağdaştıramadığımız gibi, bu tasarrufun yargıç bağımsızlığının ağır bir ihlali olarak değerlendirdiğimizi ve Anayasanın 2, 26 ve 138. maddeleri ile evrensel hukuk ilkeleri adına Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan'ın yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Perşembe, 07 May 2020 20:20

Eğitimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Ali Kaan AKIN’ın Moderatör olarak yönettiği, TBB Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi ve Eğitmeni, İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Mustafa Şeref Kısacık’ın ve Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Seda ÖKTEM ÇEVİK’in konuşmacı olarak katıldığı “KORONA VİRÜSÜN KİRA SÖZLEŞMELERİNE VE KMK'YA GÖRE AİDATLARA ETKİSİ” konulu söyleşi

Cuma, 08 May 2020 20:16
Eğitimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Ali Kaan AKIN’ın Moderatör olarak yönettiği, Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Ruhan ERDEM’in konuşmacı olarak katıldığı, “CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDA KANUNDA YAPILAN SON DEĞİŞİKLİKLER” konulu söyleşiyi

 

Cuma, 08 May 2020 14:53

Dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran salgının yol açtığı olağanüstü ortamda, eski bir taslağın gündeme getirilerek; Yasamızı değiştirmek suretiyle baroların seçim sistemi üzerinden savunma makamına müdahale etme çabasını kaygıyla izlemekteyiz. Belirtmek isteriz ki, kaygımız kendimiz değil, haklarını savunmak için mücadele ettiğimiz yurttaşlarımız, her bir yurttaşımızın haklarının güvencesi olan hukuk devleti ve demokrasi adınadır. İnsan soyunun en temel hak ve özgürlükleri adınadır.

Kamuoyunun gündemine getirilen Avukatlık Yasası Değişiklik Taslağı, bizim bildiğimiz bir tek baro ile dahi görüşülmüş değildir. İstediğimi yaparım, kime kızarsam onu hedef alırım zihniyetiyle hareket edilerek ortaya atılan taslak, yıllardır Demokles’in kılıcı gibi havada döndürülüp bekletilen, her fırsatta, baroların hukuk ve demokrasi adına seslerini yükselttiği en kritik zamanlarda ısıtılıp yeniden gündeme getirilen aynı taslaktır. Avukatlık mesleği Ortaçağ’ını yüzyıllar önce yaşamış, o çağın ceremesini insanlar en acı şekillerde çekmişlerdir. Yirmi birinci yüzyılda böyle bir gündemle ilgileniyor olmak, ne yazık ki ülkemizin tüm uluslararası endekslerde yer aldığı, hukuk devleti, demokrasi ve yargı bağımsızlığı noktasındaki son sıralara uygun, ancak çağlar boyunca ileriye doğru giden insanlığın gelişimine,Cumhuriyet değerlerine ve Anayasa'ya apaçık aykırıdır.

Koşullar nasıl olursa olsun, insan haklarını koruyup kollamak, yurttaşların huzur ve güven içinde yaşayabilecekleri bir hukuk devleti için mücadele etmek baroların en temel görevleridir. Bu görevi yerine getirirken hiçbir güce boyun eğmemek, savunma mesleğinin doğasında bulunan varlık sebebidir. Hukuksuzluklara itiraz etmek Baroların ve temsil ettikleri avukatların olmazsa olmazı, yönetenlerin dahi savunma hakkı ile hukuk güvenliklerinin ön koşuludur. Baroları terbiye etmek gibi sığ ve kör bir zihniyetle girişilen her çaba, sadece, dünya tarihine siyah harflerle yazılı ibret belgelerine çağdışı eklemeler olarak geçecek, suyun akışı ve insanlığın ileriye doğru gidişi biraz daha gecikecektir. Oysa su her zaman olduğu gibi akmaya devam edecek ve yatağını bulacaktır.

Antidemokratik ve hukuksuz her uygulama, Türk Milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini zor duruma düşürmekte, ulu önder Atatürk’ün önümüze koyduğu muasır medeniyetler seviyesinden uzaklaştırarak Cumhuriyete ve kurumlarına zarar vermekten başka bir işe yaramamaktadır.

Baroların seçim esaslarını değiştirerek, doğası bağımsız olan savunmayı bağımlı hale getirip, tüm yargı bileşenlerini kuvvetler birliğine bağlamak, halkın nefes almasına engel olmaktır. Barolar güçlünün, iktidarın değil, halkın ve hakkın sesidir. Sessiz kalmayı ya da iktidar sahiplerinin sesi olmayı reddediyoruz. Tarihimizin ve cübbelerimizin bize yüklediği onurlu duruşumuzu sonuna kadar koruyacağımızı bir kez daha bildiriyor, halkımızın huzura, güvenliğe, aşa, ekmeğe ve   ekmek gibi, su gibi aziz olan adalete ihtiyacı varken, savunma makamı üzerinden yargıyı ve hukuk devletini katletmekten başka bir işe yaramayacak, kaostan başka bir şeye yol açmayacak, Fetö’nün projesi olduğunu TBB Başkanının da yıllar önce ortaya koyduğu bu düzenlemeyi derhal kamuoyunun gündeminden, zihinlerden ve tartışanların önünden geri çekmeye, avukatların gerçek ve güncel sorunları için bir an önce çözüm üretmeye davet ediyoruz.

Kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygılarımızla.

AYDIN BAROSU

Perşembe, 07 May 2020 11:54

Baromuz ile Denizbank arasında yapılan anlaşma gereğince Baromuza kayıtlı meslektaşlarımız Avukatlık kimlik kartları ile herhangi bir tahsis ücreti ödemeden 3 ay ötelemeli 0.99 faiz oranı ile 200.000,00TL'ye kadar İhtiyaç kredisi çekebileceklerdir. Kredi çekilebilecek miktar ve ödemelere ilişkin ayrıntılı bilgi ve örnek ödeme tablosu ile koşullarını aşağıdan inceleyebilirsiniz meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.

Salı, 05 May 2020 10:42

Eğitimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Ali Kaan AKIN’ın Moderatör olarak yöneteceği Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Ruhan ERDEM’in konuşmacı olarak katılacağı “CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDA KANUNDA YAPILAN SON DEĞİŞİKLİKLER” konulu söyleşiyi CANLI olarak 08 Mayıs 2020 Cuma günü Saat 21.00’de http://barotv.aydinbarosu.org.tr adresini tıklayarak ya da https://www.youtube.com/aydinbarosu adresinden izleyebilirsiniz.

Pazartesi, 04 May 2020 08:25

Baro Başkanımız Av. Gökhan Bozkurt bugün (04.05.2020) Saat 20.30’da Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan'la birlikte konuk olacağı YOUTUBE canlı yayınında “AVUKATLARDAN VE BAROLARDAN NE İSTENİYOR ?” konulu programda soruları yanıtlayacaktır. Canlı yayın " https://www.youtube.com/avukathaklarigrubu" adresinden, ayrıca Baromuzun https://www.facebook.com/09AYDINBAROSU hesabından izlenebilecektir.

 
Pazar, 03 May 2020 14:44

Savunma Makamı’na ve böylece yurttaşların hukukuna sımsıkı sarılanlar ile bunlara saldıranları ve sessizce alkışlayanları tarih yazmaya devam ederken, Baroların seslerinden rahatsız olanların her seferinde yeniden ısıtıp ortaya koyduğu, TBB Başkanınca da yıllar önce bir Fetö Projesi olduğu açıklanan yasa değişikliğiyle Avukatlık Mesleği'ni bitirip baroları ve TBB'yi ele geçirme girişimine, bugüne kadar olduğu gibi yine sonuna kadar karşı duracağımızı, her türlü mücadeleye hazır olduğumuzu meslektaşlarımıza ve kamuoyuna duyururuz. Saygılarımızla.

Sayfa 1 / 128
IP Adresiniz :18.206.13.28
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..