Hata
  • JUser: :_load: 42 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Çarşamba, 04 Mart 2020 18:52

DÜZENSİZ GÖÇ NEDENİYLE YAŞANAN HAK İHLALLERİNE İLİŞKİN AYDIN BAROSU INSAN HAKLARI KOMİSYONU AÇIKLAMASIDIR

DÜZENSİZ GÖÇ NEDENİYLE YAŞANAN HAK İHLALLERİNE İLİŞKİN AYDIN BAROSU INSAN HAKLARI KOMİSYONU AÇIKLAMASIDIR

27 Şubat 2020 gecesinden günümüze Suriye İdlib’deki çatışmalarda şehit olan tüm askerlerimizi rahmet ve saygıyla anıyor başta aileleri olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı , yaralanan askerlerimize de acil şifalar diliyoruz. Bilindiği üzere son dönemde Suriye’de gerçekleşen bu elim olayın ardından yaşanan gelişmeler sonucunda ülkemiz, sığınmacıların Avrupa ülkelerine çıkışlarına engel olmayı durdurmuştur.

Bu haberin ortaya çıkmasının ardından ilimiz dahil ülkemizin batı sınırındaki illerde ve sınır kapılarında Avrupa'ya geçmek isteyen düzensiz göçmenlerden kaynaklanan olağanüstü bir yoğunluk ortaya çıkmıştır. Bu durum karşısında Yunanistan yetkilileri sınır bölgelerindeki güvenlik önlemlerini arttırarak hatta göçmenlere orantısız güç kullanarak göçmenlerin, Yunanistan'a girişlerini engellemeye çalışmaktadır. Bu sığınmacıların arasında bebeklerin çocukların bulunduğu zorlu kış şartlarında aç ve açıkta kaldıkları göz önüne alındığı zaman sığınmacılara yönelik uygulanan şiddetin hem yaşam hakkını ihlal ettiği hem kötü muamele yasağı kapsamında değerlendirileceği hem de trajik sonuçlara yol açacağı ortadadır.

10 Aralık 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 13. Maddesinin 2. Fıkrasında herkesin herhangi bir ülkeden ayrılmak ve ülkesine yeniden dönmek hakkına sahip olduğu belirtilmektedir. Yine aynı bildirgenin 14. Maddesi de sığınma hakkını güvence altına almaktadır. Bu kapsamda sınırımızda bulunan Avrupa devletleri uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymalı, sınır kapılarındaki sığınmacıları zor kullanarak Türkiye’ye geri göndermemelidirler.

Yunanistan’ın sınırlarına gelen sığınmacıları sistematik bir biçimde hiç bir yasal süreç olmaksızın kötü muamele yasağına aykırı bir biçimde Türkiye’ye geri ittiği gerek medyadaki haberler gerekse de AİHM’in kararları doğrultusunda defalarca kanıtlanmıştır. Şimdilerde sosyal medyaya yansıyan görüntülerde de görüldüğü üzere Ege Yunanistan Sahil Güvenliği , sığınmacıların botlarını taciz etmekte, Türkiye kara sularına sürüklemekte, sınır kapılarında ise Yunanistan kolluk güçleri biber gazıyla, plastik mermiyle ve hatta ateşli silahlarla sığınmacılara saldırmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin de kişilerin haklarını korumak yönündeki yükümlülüklerini belirterek, düzensiz göçün teşvikinin başta yaşam hakkı ve kötü muamele yasağı ihlallerine sebep olacağını vurgulamak isteriz. Kaldı ki, Avrupa devletlerinin sınır bölgelerinde yaşanan olaylar, 02.03.2020 tarihinde Suriyeli genç Ahmet Ebu Emad'ın vurularak hayatını kaybetmesi de vaziyetin nasıl sonuçlara yol açacağını ortaya koymuştur. Düzensiz göçün ne kadar tehlikeli sonuçlarının olabileceğini örnekleyecek olursak; Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliğinin açıkladığı rakamlara göre 2014 yılından bu yana Akdeniz’i geçmeye çalışan içerisinde çocukların da bulunduğu 18.000’den fazla göçmen yaşamını yitirdiğini hatırlatmak isteriz. 

Tüm bu gerçeklik karşısında, Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenli geçişin sağlanması için gerekli önlemleri alması gerektiğini belirterek sığınmacıların göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçlarının mağduru olmak durumunda bırakılmamalarını önemle vurgulayarak Yunanistan’ın insanlık dışı uygulamalarını kınıyoruz.

AYDIN BAROSU İNSAN HAKLARI KOMİSYON

Okunma 7526 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 04 Mart 2020 18:57

IP Adresiniz :54.173.214.227
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..