Hata
  • JUser: :_load: 42 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Pazartesi, 15 Haziran 2020 10:23

Baromuz tarafından adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda bulunan meslektaşlarımız Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal ‘ın seslerini duyurmak üzere basın açıklaması yapılmıştır.

BASINA VE KAMUOYUNA

Ne yazık ki ülkemiz, demokratik, laik hukuk devletinin temel ilkelerinin yok edilmeye çalışıldığı, adil yargılanma hakkı başta olmak üzere savunma hakkı ihlallerinin had safhaya ulaştığı, yargı bağımsızlığı noktasında dünyadaki sıralamasının git gide gerilediği,  yargının kurucu unsuru, yurttaşların hak arama özgürlüğünün temsilcisi olan avukatlara ve meslek örgütümüz barolara yönelik müdahale ve saldırıların hiç olmadığı kadar arttığı bir süreçten geçmektedir. Yalnızca mesleğini yapmaya çalıştığı için birçok meslektaşımız hakkında, avukatlık faaliyetleri nedeniyle hukuka aykırı bir şekilde soruşturmalar açılmakta, çok sayıda meslektaşımız tutuklu yargılanmakta, meslektaşlarımızın savunma görevini ifa etmeleri kısıtlanmakta veya engellenmektedir.                                                                                                         

Bilindiği üzere; 2,5 yıldır tutuklu bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi meslektaşlarımızdan Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal bir süredir adil yargılanma ve adalet talebiyle başladıkları açlık grevi eylemlerini ölüm orucuna çevirmişlerdir.Daha önce de kamuoyuyla paylaştığımız üzere ÇHD üyesi meslektaşlarımızın yargılandıkları dava baromuz tarafından yerinde takip edilmiş ve birçok hukuksuzluk tespit edilmiştir.               Yargılandıkları davanın ilk duruşmasında ÇHD üyesi meslektaşlarımızın tamamı hakkında mahkeme heyeti tarafından oybirliği ile tahliye kararı verilmesine rağmen, tahliyeleri saatlerce geciktirilmiş, tahliye olmalarının hemen ardından da savcılığın itirazı ile haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmış, hukuksuz bir süreç sonunda meslektaşlarımız yeniden tutuklanmışlardır. Hatta tahliye kararı veren mahkeme heyeti de dağıtılmış, davaya bakmak üzere başka bir heyet atanmıştır.Tüm yargılama aşamalarında AİHS 'in 6. maddesi ve Anayasa'nın 36. maddesi ile güvence altına alınan adil yargılanma hakkı ilkesi ihlal edilmiş, ceza yargılamasının temel ilkelerine ve usul hükümlerine  tamamen aykırı bir yargılama yapılmış, tanık/gizli tanık ifadeleri ile varlığı meçhul bazı belgelere dayanılarak, delillerin gerçekliği ve yasallığı araştırılmadan 18 meslektaşımız hakkında 159 yıl hapis cezası verilmiştir. Yargılama süresince meslektaşlarımızın savunma hakları kısıtlanmış, savunmanın delil değerlendirmesi engellenmiş, tevsii tahkikat taleplerini ve savunmalarını sunmaları beklenmeden, silahların eşitliği ilkesi yerle bir edilerek, son sözleri dahi sorulmadan haklarında mahkumiyet hükmü tesis edilmiştir. Dava şu an Yargıtay incelemesindedir. Meslektaşlarımız seslerini, taleplerini  yargılama makamlarına ve kamuoyuna duyurmak için her yolu denemişler, taleplerine kayıtsız kalınması karşısında bu kez, ağır sonuçları olacak ölüm orucuna başlamışlardır. Bu yolu tercih etmelerini kaygı ve üzüntüyle karşıladığımızı belirtmek isteriz. Meslektaşlarımızın talepleri tamamen hukuki ve yasaldır; en temel insan haklarından biri olan “adil yargılanmayı” talep etmektedirler. Esasen bugün ülkemizde tüm yurttaşlarımızın talebi de adil yargılanmadır.                                                                

Ölüm orucu eylemlerinin 130. gününü geride bırakan, 2,5 yıldır tutuklu bulunan meslektaşlarımızın pandemi de göz önünde bulundurulduğunda, cezaevinde tutulmaları büyük bir hayati risk oluşturmaktadır. Tutuklu meslektaşlarımızın hukuki ve insani taleplerinin karşılanarak, dosyalarının bir an önce incelenmesini, tespit edilecek çok açık ihlaller nedeniyle,  salgın koşulları da gözetilerek bir an önce tahliye edilmelerini, AİHS ve Anayasa ile güvence altına alınmış adil yargılanma koşullarının sağlanmasını talep ediyor, meslektaşlarımızı da her şey için çok geç olmadan ölüm orucunu sonlandırmaya davet ediyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla sunarız. 15/06/2020             

Okunma 5712 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 15 Haziran 2020 12:19

Ortam

IP Adresiniz :54.173.214.227
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..