Hata
  • JUser: :_load: 42 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Cumartesi, 01 Ağustos 2020 11:17

73 Baro olarak ortak açıklamamızdır

73 Baro olarak ortak açıklamamızdır:Avukat olduğunu söylemeye gerek duymayarak sıradan bir vatandaşın kolluk kuvvetleri karşısında yaşadığı mağduriyeti resmeden ve vatandaşın haklarını öğrenmesine vesile olan Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez'e teşekkür ederiz,her koşulda yanındayız.

 

29 Temmuz 2020 tarihinde, kendisinden kimlik isteyen polislere işlemin dayanağını soran Hatay Baro Başkanımız Av. Ekrem Dönmez'in, yasaya, ahlaka ve insanlık onuruna aykırı bir şekilde gözaltına alınmasına tanıklık ettik. Bu tanıklığı ise yaşananların olay anında kaydedilmesi ve sosyal medyadan paylaşılmış olması mümkün kılmıştır.

Olay sonrasında yapılan açıklamalar gosteriyor ki;
olay anına ilişkin görüntüler olmasa idi, türlü gerçek dışı tutanaklar bugün polis memurları tarafından kendi aralarında imzalanarak işleme konulacak ve medyaya servis edilecekti.

Nitekim yaşanan hukuk dışı olay görüntüler ile sabit ve bu kadar aleniyken bile, çeşitli yayın organlarınca gerçek saptırılarak vatandaşa servis edilmekten geri kalınmamıştır.

Hatay Baro Başkanımızın basın toplantısında değinmiş olduğu üzere, mevcut mevzuat gereğince; kolluk kuvvetlerinin yolda, kafede, lokantada sıradan bir vatandaşa durdurma işlemi yapması ve kimlik sorması için kanunun aradığı koşullar oluşmalıdır. Genel uygulama dışında kimlik sorabilmesi için, işlemi yapan polis memurunda o kişiye ilişkin makul bir şüphenin oluşması şarttır. Ailece halka açık bir işletmede yemekte olan başkanımıza karşı böyle bir şüphenin oluşmadığı açıktır.

Genel bir uygulamanın mevcudiyeti halinde ise bu işleme dayanak bir karar bulunması şarttır. Video görüntülerinde sabit olduğu üzere, başkanımız da ısrarla ve sabırla polis memurlarına bu yasal dayanağı görmek istediğini belirtmektedir.

Kolluk gorevlileri ise kararı gostermek yerine; kendilerini devlet memuru değil de “devletin ta kendisi“ olarak gördüklerini beyan ederek başkanımızı gözaltına almışlardır.

Gözaltı işlemi sonrasında serbest bırakılan Hatay Baro Başkanımız, hukuksuz durdurma, kimlik sorma ve gözaltı işlemi yapan memurlar hakkında şikayette bulunmus olup, soruşturma süreci tüm baro başkanlarımızca titizlikle takip edilecektir.

Ne vahimdir ki, Hatay Emniyet Müdürünce başkanımıza geçmiş olsun denileceği yerde “ne vardı, kimliğini gösterseydin” şeklinde serzenişte bulunulmuştur.

Yine Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklaması da ibretliktir. EGM, yapılan hukuksuzluk için özür dileyeceğine, sahadaki polis memurunun olay günü sarf ettiği “biz devletiz!” sözüne adeta arka çıkmış; Anayasa ve kanunları yok sayarak, yapılan hukuksuz işleme kılıf uydurmak amacıyla olayla ilgisi dahi olmayan bir yönetmeliği işlemin ana unsuru olarak gösterebilmiştir.

Hiçbir biçimde kabul edilemez nitelikteki bu açıklamalar; kolluk güçlerinin hukuka aykırı davranışları sürdürmek konusundaki cüreti nereden aldıklarını göstermesi bakımından da ibretliktir.

Tüm bu yaşananlar sonucunda; emniyet teşkilatı içinde Anayasamızda belirtilen ve Devletimizin temel nitelikleri arasında yer alan hukuk devleti kavramına bağlılıktan çok, polis devleti gibi bir fiili oluşuma ve bunun getirdiği ‘ben yaptım, oldu!’ anlayışına yönelindiğini bir kez daha müşahade etmiş olduk.

Baro başkanları olarak bizler, yılmadan ve usanmadan polis devletinde değil, hukuk devletinde yaşadığımızı ve yapılan tüm hukuksuzlukların karşısında olduğumuzu bugüne kadar haykırdık ve haykırmaya da devam edeceğiz.

Bu vesile ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nü ve tüm ilgilileri "biz devletiz" diyen kişinin hukuka aykırı tavrını görmezden gelen açıklamaları nedeni ile kınadığımızı belirterek; hukukun gereklerini yerine getirmeleri ve sorumluları derhal görevden alarak, haklarında soruşturma açmaları gerektiğini bildiriyoruz.

Yaşanan olay nedeni ile avukat ya da baro başkanı olduğunu söylemeye gerek duymayarak sıradan bir vatandaşın kolluk kuvvetleri karşısında yaşadığı mağduriyeti resmeden ve vatandaşın haklarını öğrenmesine vesile olan Hatay Baro Başkanımız Av. Ekrem Dönmez’e teşekkür ediyor, her koşulda yanında olduğumuzu imzalarımız ile beyan ediyoruz.

1 Adana Barosu Başkanlığı
2 Adıyaman Barosu Başkanlığı
3 Afyonkarahisar Barosu Başkanlığı
4 Ağrı Barosu Başkanlığı
5 Aksaray Barosu Başkanlığı
6 Amasya Barosu Başkanlığı
7 Ankara Barosu Başkanlığı
8 Antalya Barosu Başkanlığı
9 Ardahan Barosu Başkanlığı
10 Aydın Barosu Başkanlığı
11 Artvin Barosu Başkanlığı
12 Balıkesir Barosu Başkanlığı
13 Bartın Barosu Başkanlığı
14 Batman Barosu Başkanlığı
15 Bilecik Barosu Başkanlığı
16 Bingöl Barosu Başkanlığı
17 Bitlis Barosu Başkanlığı
18 Bolu Barosu Başkanlığı
19 Burdur Barosu Başkanlığı
20 Bursa Barosu Başkanlığı
21 Çanakkale Barosu Başkanlığı
22 Denizli Barosu Başkanlığı
23 Diyarbakır Barosu Başkanlığı
24 Düzce Barosu Başkanlığı
25 Edirne Barosu Başkanlığı
26 Elazığ Barosu Başkanlığı
27 Erzurum Barosu Başkanlığı
28 Eskişehir Barosu Başkanlığı
29 Gaziantep Barosu Başkanlığı
30 Giresun Barosu Başkanlığı
31 Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu Başkanlığı
32 Hakkari Barosu Başkanlığı
33 Isparta Barosu Başkanlığı
34 İstanbul Barosu Başkanlığı
35 İzmir Barosu Başkanlığı
36 Kahramanmaraş Barosu Başkanlığı
37 Karabük Barosu Başkanlığı
38 Kars Barosu Başkanlığı
39 Kastamonu Barosu Başkanlığı
40 Kayseri Barosu Başkanlığı
41 Kırıkkale Barosu Başkanlığı
42 Kırklareli Barosu Başkanlığı
43 Kırşehir Barosu Başkanlığı
44 Kilis Barosu Başkanlığı
45 Kocaeli Barosu Başkanlığı
46 Konya Barosu Başkanlığı
47 Kütahya Barosu Başkanlığı
48 Malatya Barosu Başkanlığı
49 Manisa Barosu Başkanlığı
50 Mardin Barosu Başkanlığı
51 Mersin Barosu Başkanlığı
52 Muğla Barosu Başkanlığı
53 Muş Barosu Başkanlığı
54 Nevsehir Barosu Başkanlığı
55 Niğde Barosu Başkanlığı
56 Ordu Barosu Başkanlığı
57 Osmaniye Barosu Başkanlığı
58 Sakarya Barosu Başkanlığı
59 Samsun Barosu Başkanlığı
60 Siirt Barosu Başkanlığı
61 Sinop Barosu Başkanlığı
62 Sivas Barosu Başkanlığı
63 Şanlıurfa Barosu Başkanlığı
64 Şırnak Barosu Başkanlığı
65 Tekirdağ Barosu Başkanlığı
66 Tokat Barosu Başkanlığı
67 Tunceli Barosu Başkanlığı
68 Trabzon Barosu Başkanlığı
69 Uşak Barosu Başkanlığı
70 Van Barosu Başkanlığı
71 Yalova Barosu Başkanlığı
72 Yozgat Barosu Başkanlığı
73 Zonguldak Barosu Başkanlığı
Okunma 4601 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 01 Ağustos 2020 11:28

IP Adresiniz :54.173.214.227
IP Adresiniz kayit altina Alinmistir ..